رکورد مصرف گاز در بخش خانگی طی پاییز سال جاری

نگرانی از روند رو به رشد مصرف گاز بویژه در شرق استان

ثبت رکورد جدید مصرف ۴۰ میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی در طی یک شبانه روز، نگرانی از ادامه مصرف گاز با این روند را به دنبال داشته است.

به گزارش روابط عمومی، سرمای پاییزی روزهای گذشته موجب رشد مصرف گاز در بخش خانگی شده و این رشد مصرف، با توجه به اینکه گازرسانی در مناطق شرقی استان به صورت فشرده و از طریق سی ان اجی است، نگرانی متولیان گاز استان برای احتمال قطع گاز پی داشته است.

سید مصطفی علوی مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان در این خصوص گفت: با توجه به موج سرمایی که در روزهای اخیر، بخش وسیعی از استان را فرا گرفته است و نیز بارش‌هایی که داشتیم، مصرف بخش خانگی گاز طبیعی به‌شدت بالا رفته و به روزانه ۴۰میلیون مترمکعب رسیده است که میزان بالایی به شمار می‌آید.

وی، ادامه داد: اگرچه ما به همه هم‌استانی ها این نوید را می‌دهیم که در بخش‌ توزیع  آمادگی کامل وجود دارد تا بتوانیم گاز را به صورت ایمن و پایدار در سراسر استان توزیع کنیم و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد، اما از همه مشترکین انتظار داریم در این زمینه به ما کمک کنند.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، گفت: در حال حاضر گاز طبیعی به چهار شهر شرقی استان؛فرخی،جندق،خور و انارک و روستاهای تابعه ی آنها، به صورت فشرده و از طریق حمل با تانکر می رسد و با توجه به افزایش مصرف گاز در سطح استان بیم آن می رود که با افت فشار گاز، بارگیری تانکرها در ایستگاه مادر(شهر نایین) با مشکل مواجه شده و در گازرسانی مستمر به این مناطق خلل ایجاد شود.

مهندس علوی، بیان داشت: از همه مصرف کنندگان بویژه مصرف کنندگان مناطق شرقی استان خاضعانه تقاضا داریم که گاز را به صورت منطقی و بهینه مصرف کنند و در هر منزل حداکثر یک بخاری برای گرمایش مورد استفاده قرار گیرد.

وی، افزود: لازم است مشترکین گاز طبیعی از گرم کردن محیط‌هایی که استفاده نمی‌کنند، بپرهیزند و دمای رفاه را 18 تا 22 درجه نگه دارند تا شرکت  گاز استان اصفهان افزون بر خدمات‌دهی مطلوب به مردم به بخش‌های نیروگاهی، تولیدی و صنعتی نیز گاز را با جریانی ایمن و پایدار عرضه کند.

 وی، با اشاره به اینکه گازرسانی به بخش خانگی همواره در اولویت این شرکت قرار دارد، بیان داشت: طی شبانه روز گذشته ۷۲ میلیون متر مکعب گاز در سطح استان مصرف شده که از این میزان بیش از ۴۰ میلیون متر مکعب آن در بخش خانگی و مابقی در بخش های صنعتی و عمومی به مصرف رسیده است.

مهندس علوی، با تاکید بر لزوم مصرف بهینه ومنطقی گاز طبیعی و رعایت نکات ایمنی، اظهار کرد: اگر مردم به ما کمک نکنند مجبور هستیم برای گرم نگه داشتن خانه‌های آنها ،مصرف گاز صنایع عمده و نیروگاهی را محدود کنیم.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، با اشاره به تهدیدات زیست محیطی ناشی از محدود شدن مصرف گاز در صنایع عمده، گفت: سال های گذشته اعمال محدودیت از نیمه دوم آذرماه آغاز می شد؛ اما اکنون با رشد بیش از انتظار مصرف گاز در بخش خانگی، ممکن است زودتر از این تاریخ هم محدودیت مصرف را شروع کنیم.
(١٠ آذر ١٣٩٩ - ١٣:٥٤)