25
یکشنبه, فوریه

"اشک ریزان، لاغر و بی چاره می آیند، خود را نوکر می نامند ولی غرق در دنیا، فربه و عقل کل می روند، ارباب می شوند. در این میان ما گوشت نذری هستیم." 

 انارک نیوز – "ای مدیر، من آنچه شرط پیام رسانی است با تو می گویم، تو خواه از سخنم پند گیر و خواه رنجش". 

 چکیده رخدادها و گزیده دیدگاه ها و راهکارها از بیست و هشتم بهمن تا چهارم اسفند ماه 1402:
1- از 30 بهمن ماه 1402 هرگونه تبلیغ، آگهی و اطلاعیه تجاری را در گروه "نیاز انارک" مشاهده خواهید کرد.
2- درود به استاد ابراهیمی عزیز برای زنده نگه داشتن فرهنگ و زبان مادری انارک.
3- روابط عمومی شهرداری: جابجایی موقعیت نصب دو المان که المان دست و انار از میدان محله سراب به کمربندی انارک_چوپانان انتقال یافت.
4- بازدید مدیریت جهاد کشاورزی از نانوایی های شهر انارک.
5- زلزله ۳.۲ ریشتری انارک نایین را لرزاند. خساراتی گزارش نشد.
6- یادی هم از کسانی کنیم که دیگر در میان ما نیستند، مهندس پوریا اشرف. همگی درگذشتگان یادشان گرامی و خدا بیامرزدشان.

"در بیچارگی، آدم های خوب، خوبتر و بدان، بدتر می شوند." 

انارک نیوز – "ای مدیر، من آنچه شرط پیام رسانی است با تو می گویم، تو خواه از سخنم پند گیر و خواه رنجش".  

چکیده رخدادها و گزیده دیدگاه ها و راهکارها از بیست و یکم تا بیست و هفتم بهمن 1402:
1- ستاد گرامیداشت دهه فجر بخش انارک: به مناسبت گرامیداشت ایام ا.. دهه فجر مراسم تکبیرگویی همراه با جشن نورافشانی با حضور نیروهای نظامی، انتظامی و امدادی همزمان با سراسر  کشور برگزار شد. مراسم یوم ا.. 22 بهمن با حضور مهندس جباری بخشدار انارک، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا روحانی امام جماعت شهر انارک، مهندس خیابانی شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر انارک، بسیجیان، نیروهای نظامی و انتظامی ،امدادی و دیگر مقامات و مسولان لشگری و کشوری به همراه اقشار مختلف مردم انارک برگزار شد.
2- اقامتگاه سنتی خانه خورشید، نخستین اقامتگاه بومگردی در شهر انارک با حضور دکتر زینلیان معاونت محترم استانداری اصفهان، سرکار خانم الهام آزاد نماینده مردم شهرستان های نایین و خوروبیابانک، دکتر کریمی فرماندار شهرستان نایین، حجت‌الاسلام مطهرخو امام جمعه شهرستان نایین، مهندس جباری بخشدار انارک، مهندس خیابانی شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر انارک و جمعی از  مسئولان شهرستان نایین و شهر انارک با همت خیر انارکی و همراهی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان افتتاح شد. در ادامه بازدیدهای دکتر زینلیان و دکتر کریمی فرماندار از سطح شهر انارک، مشکلات شهرک ناروسینه توسط مسئولین عنوان گردید و قول مساعدت جهت رفع آنها در اسرع وقت را دادند.
- ابراهیمی انارکی: از امروز انارک را با خانه خورشیدش که افزاینده اعتبار و عزت آبادیست در  پیوند می بینیم. انارک، این کهن سرزمین  جا خوش کرده در دروازه کویر، قابلیت های فراوان دارد. جای خوشبختی است که گهگاه بزرگانی از میان مردم خونگرم، قد علم می کنند که هیچ ادعایی ندارند. به همت بلند ایشان  آفرین می‌فرستیم و افتتاح خانه خورشیدش را که یکی دیگر از جاذبه های انارک محسوب می شود تبریک می گوییم.
3- یادی هم از کسانی کنیم که دیگر در میان ما نیستند، آقایان پیمان اخباری، حاج قدرت ا.. فصیح بیگی و کامبیز زاهدی. همگی درگذشتگان یادشان گرامی و خدا بیامرزدشان.

کولاک برف و تندباد لحظه‌ای آسمان اصفهان را در می‌نوردد

کارشناس اداره‌کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به صدور هشدار نارنجی و زرد از بارش رگباری، مه‌آلودگی، کاهش دید و احتمال کولاک برف، رعدوبرق، تگرگ و افزایش وزش باد خبر داد.

آسیه آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان اظهار کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی بیانگر جوی پایدار طی امروز و نفوذ سامانه ناپایدار بارشی از فردا به استان است.

وی افزود: بر این اساس امروز وضعیت جوی در بیشتر مناطق به صورت صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود، فردا کمی ابری به تدریج افزایش ابر، گاهی وزش باد به نسبت شدید و شروع بارش باران و در نواحی سردسیر و ارتفاعات بارش برف از نیمه غربی و جنوبی و از اواخر وقت در سایر نقاط پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: بارش تا اواخر وقت جمعه در سطح استان ادامه خواهد داشت و شدت آن در نیمه غربی و جنوب استان و در مناطق مرزی با استان‌های مجاور خواهد بود.

وی تصریح کرد: در مناطق مستعد، بارش رگباری، مه‌آلودگی، کاهش دید و احتمال کولاک برف، رعدوبرق و تگرگ نیز وجود خواهد داشت، شدت وزش باد طی روز جمعه به ویژه شنبه افزایش دارد و تندباد لحظه‌ای دور از انتظار نیست.

آقایی گفت: مخاطرات ناشی از فعالیت این سامانه از جمله آب‌گرفتگی معابر، لغزندگی و اختلال در تردد جاده‌ای طی هشدارهای زرد ۷۳ و نارنجی ۲۸ اطلاع‌رسانی شده است و روز یکشنبه مجدد با گذر موج از نیمه شمالی احتمال بارش‌های خفیف و پراکنده در برخی نواحی نیمه شمالی استان وجود دارد.

صدور هشدار نارنجی در پی تقویت فعالیت سامانه بارشی

وی با اشاره به هشدار سطح نارنجی با تقویت فعالیت سامانه بارشی از عصر روز پنجشنبه تا اوایل وقت شنبه، بیست‌وهشتم بهمن در استان اظهار کرد: این سامانه با بارش باران و در مناطق سردسیر و ارتفاعات برف، وزش باد شدید موقت، بعضی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد گرمسیر رگبار، رعدوبرق و احتمال تگرگ، کولاک برف موقتی کاهش نسبی دما، مه‌آلودگی و کاهش دید همراه است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: با تقویت فعالیت سامانه بارشی، مناطق غربی و جنوبی به ویژه اسلام‌آباد موگویی، بویین‌میاندشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدون (داران)، دهاقان، آران‌وبیدگل، شهرضا، فریدون‌شهر، فلاورجان، کاشان، گلپایگان، لنجان (زرین‌شهر) تحت‌تأثیر قرار خواهند گرفت.

وی افزود: اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، هوایی و ریلی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف انسداد گردنه‌های مسیر برف‌گیر، کاهش دید، احتمال کولاک برف موقتی، آب‌گرفتگی معابر، مسیل‌ها و رودخانه‌ها، کاهش دید به واسطه گردوخاک یا مه‌آلودگی، احتمال سقوط اشیا و از ارتفاع اثرات مخاطرات فعالیت سامانه مذکور در استان است.

صدور هشدار زرد با وزش باد شدید و کولاک برف / ممنوعیت توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها

آقایی با اشاره به هشدار سطح زرد با فعالیت سامانه بارشی پیش از ظهر پنجشنبه تا اواخر وقت شنبه بیست‌وهشتم بهمن تصریح کرد: فعالیت این سامانه با بارش باران و برف، وزش باد شدید موقت، مه‌آلودگی و کاهش دید، در ارتفاعات کولاک برف پیش‌بینی می‌شود.

وی اثرات فعالیت سامانه بارشی را طی روز پنجشنبه بیست‌وششم بهمن در مناطق غربی اسلام‌آباد موگویی، بویین‌میاندشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدون (داران)، فریدون‌شهر، گلپایگان، شاهین‌شهر و میمه اعلام کرد و افزود: روز جمعه تمام مناطق استان اصفهان درگیر سامانه مذکور هستند.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: در این مدت شهرستان‌های آران‌وبیدگل، اردستان، اسلام‌آباد موگویی، انارک، بادرود، بویین‌میاندشت، چادگان، چوپانان، خوانسار، خوروبیابانک، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، برخوار (دولت‌آباد)، زواره، سمیرم، شهرضا، فرودگاه اصفهان، فریدون‌شهر، کاشان، کبوترآباد، کوهپایه، گلپایگان، لنجان (زرین‌شهر)، مبارکه، مهاباد، مورچه‌خورت، شاهین‌شهر و میمه، نائین، نجف‌آباد، نطنز و ورزنه تحت‌تأثیر سامانه بارشی قرار دارند.

وی اظهار کرد: فعالیت سامانه بارشی روز شنبه، بیست‌وهشتم بهمن در مناطق اردستان، انارک، بادرود، سمیرم، چوپانان، خوروبیابانک، زواره، شهرضا، فرودگاه اصفهان، کبوترآباد، کوهپایه، لنجان (زرین‌شهر)، مبارکه، مهاباد، شاهین‌شهر و میمه، نائین، نطنز و ورزنه پیش‌بینی شده است.

آقایی گفت: آب‌گرفتگی معابر عمومی، ایجاد روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، وقوع صاعقه، وزش باد شدید، لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر از اثرات مخاطرات این سامانه است.

وی افزود: پرهیز از سفرهای غیرضروری به ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، نداشتن توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر توصیه می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده تغییر محسوسی نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۱۷ درجه سانتی‌گراد و کمینه آن بامداد فردا به سه درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ خوروبیابانک با بیشینه دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد و بویین‌میاندشت با دمای ۶- درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و سردترین مناطق استان هستند.

کد خبر 728277 - ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷

انالله و انا الیه راجعون 
آقای پیمان اخباری بیست و سوم بهمن ماه 1402 در تهران از میان ما رفت و آشنایانش دیگر نگاه پر از محبت او را نخواهند دید.
انارک نیوز این مصیبت را به خانواده های اخباری، مومنی و دیگر بستگان تسلیت می گوید، شکیبایی وابستگان و آمرزش شادروان را از درگاه پروردگار مهربان درخواست می نماید. 
روانش شاد و یادش گرا می باد.

انارک نیوز - در تاریخ اجتماعی انارک رویداد روزی چون امروز با نقشی زیبا و خطی خوش در قابی شکوهمند نقش خواهد بست. " خانه خورشید " گشایش یافت.
خبرش را از دوردست شنیدیم و به سازنده اش درود ها گفتیم. از امروز انارک را با خانه خورشیدش که افزاینده اعتبار و عزت آبادیست در پیوند می بینیم. انارک، این کهن سر زمین جا خوش کرده در دروازه کویر، قابلیت های فراوان دارد. کجایند آنان که نقشي در پژوهش دارند و دستی در نگارش، تا این قابلیت ها را از نیستی به هستی تبدیل کرده در معرض دید همگان قرار دهند.
جای خوشبختی است که گهگاه بزرگانی از میان مردم خونگرم قد علم می کنند که هیچ ادعایی ندارند و یک تنه در شهری که همه نیازمندیهایش با هزینه ای گزاف وارداتیست به وجود آورنده ی اثری ساخته شده از خشت و گل و آجر می شوند که در تابش خورشید پسینگاه با حضور خیل عظیمی از همشهریان و مُسئولین از استان و شهرستان گشایش می یابد و خانه خورشید نام می گیرد و اگر چه ساختارش بدین شکل که می‌توان دید در این اواخر صورت گرفته اما قدمتی دویست ساله دارد و بوی کهنسالی اش را در فضای با روحش می‌توان حس کرد.
آن آرامشی را که هر ناآرامی امروزه طالب آنست در ایوان فرحبخشش، بر آجر فرش حیاطش و در سایه بادگیر چند سویه اش می توان به دست آورد و از اطلاعاتی که مالک خوش سلیقه اش جناب جواد محمدی زاده در اختیار قرار می دهد کسب فیض کرد.
به همت بلند ایشان آفرین می‌فرستیم و افتتاح خانه خورشیدش را که یکی دیگر از جاذبه های انارک محسوب می شود تبریک می گوییم.
ابراهیمی انارکی ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

انارک نیوز - بازدید از طرح‌های عمرانی شهرداری انارک و افتتاح نخستین خانه بوم گردی در شهر انارک

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، امروز دوشنبه ۲۳بهمن ماه با حضور دکتر زینلیان معاونت محترم استانداری اصفهان، سرکار خانم الهام آزاد نماینده مردم شهرستان های نایبن و خور و بیابانک، دکتر کریمی فرماندار شهرستان نایبن، حجت‌الاسلام مطهرخو امام جمعه شهرستان نایین، مهندس جباری بخشدار انارک، مهندس خیابانی شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر انارک و جمعی از  مسئولان شهرستان نایین و شهر انارک و مردم این شهر، نخستین اقامتگاه بومگردی خورشید انارک و پروژه های عمرانی شهرداری در شهر  انارک افتتاح شد.

در ادامه بازدیدهای دکتر زینلیان و دکتر کریمی فرماندار از سطح شهر انارک مشکلات شهرک ناروسینه توسط مسئولین عنوان گردید و قول مساعدت جهت رفع آنها در اسرع وقت را دادند.

عکاس خبری: مهران مطلبی نیا - 23 بهمن 02

مقالات دیگر...