سیل تا شنبه اصفهان راتهدید می‌کند/خسارت ۱۲۰ میلیاردتومانی بارشهامدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: سیل تا عصر شنبه نقاط مختلف استان اصفهان را تهدید می‌کند.

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به ورود سامانه جوی به استان اصفهان از روز گذشته اظهار داشت: روز گذشته در نواحی شمال استان و به ویژه در روستاهای جنوب شرق اردستان و نائین آبگرفتگی معابر و محورهای مواصلاتی را داشتیم که خوشبختانه به دلیل بازگشایی مسیل‌ها خسارتی را در بر نداشت.

وزش طوفان ۷۰ کیلومتری در شرق اصفهان

وی با بیان اینکه طوفان و گرد و غبار نیز روز گذشته در جاده نائین محور انارک و چوپانان محور سجزی گزارش شد، ادامه داد: این طوفان با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت وزیر و منجر به سقوط تعدادی درخت و تابلوی تبلیغاتی شد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه امروز در مناطق شمال و غرب استان بارش باران و برف را خواهیم داشت، اضافه کرد: در این زمینه هواشناسی هشدار زرد را اعلام کرده است.
وی با بیان اینکه برای فردا نیز بارش‌ها را در نوار غرب و جنوب استان خواهیم داشت، اضافه کرد: سیلابی شدن مسیل‌ها را خواهیم داشت.
شیشه فروش با بیان اینکه ماهیت این بارش‌ها فعالیت در مناطق کوهپایه‌ای است، اضافه کرد: ۲۰ دقیقه بارش سیلاب ایجاد می‌کند و با توجه به تجارب هفته گذشته تمهیدات مورد نیاز اندیشیده شده است.

خسارت ۱۲۰ میلیارد تومانی سیل در استان اصفهان

وی با بیان اینکه سیلاب‌های هفته گذشته در استان ۱۲۰ میلیارد تومان خسارت زده است، ادامه داد: شرایط نامساعد جوی و احتمال بروز سیلاب در استان اصفهان تا اواخر روز شنبه ادامه دارد و از این رو هشدارهای لازم به همه بخش‌های مدیریت بحران ارائه شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه ۱۴۰ اکیپ فنی و مهندسی در حوزه راهداری، شهری، جهاد کشاورزی و … برای تخلیه رسوب مسیل‌ها فعالیت دارند، گفت: اکیپ آب منطقه‌ای نیز به این امر نظارت خواهد داشت.

۸۰ درصد عشایر وارد استان شدند

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از عشایر به استان وارد شده‌اند، گفت: این عشایر در ۲۰۰ نقطه استان مستقر شده‌اند و هشدارهای لازم در خصوص چرای دام و محل نصب چادر به این افراد ارائه شده است.
شیشه فروش با بیان اینکه برای ساماندهی مسیل‌ها از معادن کمک گرفته شده است، ادامه داد: از ماشین آلات معادن برای این امر استفاده خواهد شد چرا که معاون در بخش‌هایی از استان منجر به سیل گرفتگی شده‌اند چرا که برداشت‌هایی مازادی را داشته‌اند.
وی تاکید کرد: کارگران معادن نباید از مسیل‌ها عبور کنند چرا که منجر به ایجاد حادثه در زمان وقوع سیل خواهد شد.
(کد خبر 5211648 - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۲)

 

وزیر راه و شهرسازی فردا به اصفهان سفر می کندمدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از سفر وزیر راه و شهرسازی برای افتتاح و بهره برداری چند پروژه عمرانی در روز سه شنبه به اصفهان خبر داد.

علیرضا قاری‌قرآن با اعلام این خبر، گفت: فردا (سه شنبه -۲۱ اردیبهشت ماه)، وزیر راه و شهرسازی به منظور افتتاح پروژه‌های «فاز اول مسکن محله همت‌آباد»، «باند دوم مبارکه-بروجن»، «زیرگذر مسکن مهر نائین» و «مرکز تحقیقات قیر و آسفالت» به استان اصفهان سفر می کند.

 وی افزود: بازدید از طرح‌های عمرانی این استان و آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی مسکن در قالب چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی و احداث محور نائین-طبس از دیگر برنامه‌های این سفر یک روزه است. ۲۴ واحد از پروژه مسکن محله همت آباد اصفهان افتتاح می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه پروژه همت آباد یکی از مهمترین پروژه های بازآفرینی در شهر اصفهان است، اظهار کرد: پروژه همت‌آباد اصفهان، مدل و برنامه‌ای از بازآفرینی در وسعت بزرگ است، این پروژه با حمایت و اعتماد مردم به خوبی در حال پیشرفت بوده و نخستین بلوک بازسازی منازل آن با ظرفیت ۲۴ واحد آماده افتتاح است.

 وی افزود: حدود ۷۵ هکتار از بافت فرسوده اصفهان مربوط به محله همت‌آباد است. این منطقه از لحاظ موقعیت شهری، جغرافیایی و اقتصادی محله‌ای خوب و نزدیک به مناطق مرغوب اصفهان است، بنابراین پروژه بازآفرینی محله همت آباد علاوه بر ایجاد فضای مناسب برای اسکان شهروندان، دسترسی‌های بهتری به بزرگراه‌های اطراف و همچنین عبور و مرور ایجاد می‌کند.

افتتاح دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات و آزمایشگاه جامع قیر و آسفالت

به گزارش ایسنا، قاری‌قرآن اظهار کرد: تاسیس مرکز تحقیقات قیر و آسفالت استان اصفهان با هدف استانداردسازی، ارتقای کیفیت قیر، آسفالت و رویه‌های جاده‌ها و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین برای طراحی بهینه و افزایش طول عمر جاده‌ها و راه‌ها از پاییز سال ۱۳۹۹ پایه‌گذاری شد که با حضور وزیر افتتاح و بهره‌برداری رسمی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در کنار این آزمایشگاه تخصصی در دانشگاه صنعتی اصفهان مستقر شده است، گفت: این مجموعه قرار است در آینده، مناطق مرکزی و جنوب کشور را در زمینه استاندارد و کیفی‌سازی قیر و آسفالت و استفاده بهینه از آنها در جاده‌ها پشتیبانی کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: با استفاده از ظرفیت‌های علمی فاخر و امکانات آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی اصفهان، به همراه امکانات و تجهیزات دفتر منطقه‌ای اصفهان شاهد ارتقا قابل توجه در کیفیت قیر، آسفالت و رویه‌های جاده‌ها خواهیم بود.

افتتاح هفت کیلومتر از باند دوم محور مبارکه-مجلسی-بروجن

 قاری‌قرآن با بیان اینکه هفت کیلومتر از پروژه باند دوم محور مبارکه-مجلسی-بروجن در اسفندماه ۱۳۹۹ تکمیل شده و فردا با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح می شود، اظهار کرد: این محور یکی از پر ترافیک‌ترین و سنگین ترین محورهای مواصلاتی بین استان اصفهان و استان چهارمحال و بختیاری و اتصال به استان‌های جنوبی کشور است، به همین دلیل اجرای باند دوم این محور به عنوان پروژه جهش تولید در دستور کار این اداره کل قرار گرفت و با نگاهی ویژه و با سرعت مطلوب مابقی این پروژه نیز در دست اقدام است.

وی افزود: مبلغ قرارداد فاز دوم این پروژه ۳۳۰ میلیارد ریال بوده همچنین ابنیه فنی به کار رفته برای این میزان از پروژه شامل سه دهانه پل شش متری، ۱۰ دستگاه آبرو لوله‌ای، چهار دهانه پل چهار متری و دو دستگاه پل دالی دو متری است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به اینکه طول این محور حدود ۵۰ کیلومتر است، افزود: ۴۱ کیلومتر از آن در حوزه راه‌های استان اصفهان واقع شده و این اداره کل به منظور ارتقاء سطح کیفی، حذف نقاط حادثه‌خیز و تصادفات رخ‌به‌رخ، چهار خطه نمودن مسیر را در دستور کار قرارداد.

وی خاطرنشان کرد: طی سال های گذشته حدود ۱۵ کیلومتر از این پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۹ میلیارد ریال به صورت چهار خطه احداث و مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

افتتاح محور اصفهان-اردستان در دو باند رفت و برگشت ۱۱ کیلومتری

قاری‌قرآن با بیان اینکه تکمیل پروژه باند دوم اصفهان – اردستان یکی از اولویت‌های این اداره کل است، گفت: ۲۲ کیلومتر دیگر از این محور (در دو باند ۱۱ کیلومتری) تکمیل شده و فردا به دست وزیر راه و شهرسازی افتتاح می‌شود.

وی افزود: احداث باند دوم محور اصفهان – اردستان، حد فاصل کمشچه تا سه راهی بَغم، به طول ۷۲ کیلومتر است که عملیات اجرایی آن در پنج قطعه انجام شده و قطعات یک تا چهار این محور در سال های گذشته به بهره‌برداری رسیده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان کل اعتبار هزینه شده برای زیرسازی این قطعه را ۳۵۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تکمیل این طرح، حذف سه نقطه حادثه خیز، کاهش مصرف سوخت خودرو و کاهش هفت کیلومتری مسیر اصفهان به اردستان را در پی دارد.

افتتاح زیرگذر مسکن مهر نایین

قاری‌قرآن اظهار کرد: تقاطع غیرهمسطح مسکن‌مهر نایین در کمربندی شهری شهر نایین واقع شده و قسمتی از محور طریق‌الرضا است.

 وی با بیان اینکه این پروژه به منظور سهولت ترافیک و عدم تداخل با ترافیک شهری اجرایی شده است، گفت: پروژه تقاطع غیرهمسطح مسکن‌مهر نایین در اسفندماه ۱۳۹۷ آغاز شده بود، اما مدتی متوقف مانده بود که خوشبختانه با پیگیری های به عمل آمده تکمیل و در پایان سال ۱۳۹۹ مصادف با عید مبعث این پروژه بازگشایی شد.

آغاز عملیات اجرایی پنج هزار و ۸۵۳ واحد از مسکن ملی استان اصفهان

 قاری‌قرآن گفت: از دیگر برنامه‌های سفر وزیر راه و شهرسازی به استان اصفهان آغاز عملیات اجرایی پنج هزار و ۸۵۳ واحد از مسکن ملی استان اصفهان در شهر جدید بهارستان است که همزمان در ۱۰ شهر دیگر (تیران، دهاقان، شهرضا، اردستان، انارک، برزک، چادگان، سمیرم و علویجه) جمعا به تعداد یک هزار و ۳۵۳ واحد نیز انجام می‌گیرد.
(۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۰:۵۴ - کد خبر: 1400022013556)

خبرها کوتاه از استان اصفهان

کشف بیش از ۸۹ کیلوگرم حشیش از یک دستگاه خودرو در عملیات ماموران انتظامی نایین.

نایین 

فرمانده انتظامی نایین از کشف بیش از ۸۹ کیلوگرم حشیش از زیر بار نشاسته یک دستگاه کامیونت"ایسوز" در عملیات ماموران این فرماندهی خبر داد.

سرگرد هادی کیان مهر به ایرنا گفت: ماموران فرماندهی انتظامی نایین حین نظارت و کنترل خودروهای عبوری در محور مواصلاتی این شهرستان در محور چوپانان به انارک به یک دستگاه خودروی کامیونت حامل بار نشاسته مشکوک شدند و آن را برای بررسی بیشتر متوقف کردند.

وی افزود: ماموران پس از متوقف کردن خودرو با هماهنگی مقام قضایی از آن بازرسی کردند که در نتیجه ۸۹ کیلو و ۹۵۰ گرم حشیش از زیر بار نشاسته کشف شد.

فرمانده انتظامی نایین با اشاره به دستگیری راننده خودرو و تحویل او به مرجع قضایی بیان داشت: متهم این مقدار مواد را از مرزهای جنوب شرقی کشور قاچاق کرده بود و قصد انتقال آن به مرکز کشور را داشت که با هوشیاری ماموران در عملی کردن نقشه خود ناکام شد

روزانه بطور متوسط افزون بر پنج هزار دستگاه خودرو از سه راهی چوپانان در ۱۹۰ کیلومتری نایین عبور می‌کند.

 ورودی‌های این شهرستان بدلیل وجود مناطق کویری، بیراهه‌های بیابانی و همجواری با استان‌های شرقی، یکی از نقاط تردد قاچاقچیان و حمل و نقل مواد مخدر و انواع کالاهای قاچاق است.
(ایرنا ـ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۲۳:۰۳ ــ کد خبر: 84313616)

فروردین غبارآلود سهم اصفهان از بهار/سالی که نکوست از بهارش پیداستتجربه ۱۲ روز هوای ناسالم در فروردین امسال از چهار فصل شدن آلودگی هوا در کلانشهر اصفهان حکایت دارد و باد بوزد یا نوزد آلاینده‌ها دست بردار نیستند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- ندا سپاهی: سال ۱۳۹۹ در حالی به پایان رسید که کلانشهر اصفهان با ثبت ۱۲۷۷ روز ناسالم بدترین سال به لحاظ آلودگی هوا در یک دهه گذشته را تجربه کرد. آلاینده‌ها حتی در آستانه بهار هم دست بردار نبودند و نمودار شاخص‌های کیفی هوا تا روزهای پایانی سال مدام از نارنجی به قرمز رنگ عوض می‌کرد.

تداوم این روند در فروردین امسال شرایطی بی سابقه و آمار قابل توجهی را رقم زد.

اصفهان برخلاف سال‌های گذشته که روزهای آغازین بهار هوای پاک نفس می‌کشید فروردین ۱۴۰۰ با ۱۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس، یک روز ناسالم برای عموم و ۱۹ روز هوای سالم بدترین شرایط کیفی هوا را داشت و تلاطم بهار نه تنها زورش به آلاینده‌ها نرسید که امسال مزید بر علت شد. این درحالی است که برپایه آمار مقایسه‌ای دفتر مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کلانشهر اصفهان در فروردین سال ۹۷، ۹ روز هوای پاک، ۲۱ روز هوای سالم و یک روز ناسالم را تجربه کرد، در فروردین ۹۸، ۱۲ روز پاک و ۱۹ روز سالم نفس کشید و در فروردین ۹۹ با ۲۹ روز سالم و یک روز ناسالم، تنها یک روز پاک داشت.

وزش باد در فروردینی که باران نبارید، وضعیت بدی را رقم زد

کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان بهخبرنگار مهر می‌گوید: فروردین امسال نسبت به سال‌های گذشته اصلاً خوب نبوده است و روزهایی که وزش بادهای شدید رخ داد آلودگی هوا بیشتر بود.

وی می‌افزاید: آلودگی‌های فروردین ماه امسال ناشی از عوامل طبیعی و گرد و غباری بود که در شهر اصفهان و شهرستان‌های اطراف خیزش می‌کرد و نمی‌توان گفت از بین آلاینده‌های صنعتی و عوامل طبیعی کدام یک صد در صد بر شرایط کیفی هوای یک ماه گذشته بیشترین تأثیر را داشته است.

کارشناس اداره کل حفاظت محیط‌زیست اصفهان خاطرنشان می‌کند: آنچه مشخص است هر سال فروردین بارندگی داشتیم که خیلی بر بهبود شرایط کیفی هوا تأثیر گذار بود اما امسال بارندگی نشد و وزش باد شدید اتفاق افتاد که سبب خیزش گرد و خاک بود.

وی می‌گوید: وزش باد در پاییز و زمستان که وارونگی دما باشد به بهبود شرایط کمک می‌کند اما در بهار که باران نباریده و اراضی خشک است وزش باد وضعیت بدی را رقم زده است.

توفان‌های شدید و گرد و غبار، خشکسالی‌های پیاپی، وقوع سیلاب‌های ویرانگر، گاهی ترسالی‌های غیرقابل کنترل و آتش‌سوزی جنگل‌ها از جمله نشانه‌های تغییرات آب و هوایی بوده و متهم اصلی آن انسان است که انتشار گازهای گلخانه‌ای از جمله متان، دی اکسید کربن، اکسید نیتروژن و … در جو زمین به سبب فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی او گرمایش و پدیده تغییر اقلیم را رقم زده است.

تغییر جهت بادها در فلات مرکزی

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: تغییر اقلیم بر وقوع گرد و غبار به شدت تأثیر گذار است و وزش باد که به صورت طنز از کنار آن می‌گذریم موضوعی مهم بوده و مسئله حائز اهمیت تغییر جهت وزش بادها در کشور است.

رضا شهبازی با بیان اینکه جهت بادهای غالب در حال تغییر است، می‌افزاید: ۷۰ تا ۸۰ درصد جهت وزش باد غالب در اصفهان و تهران در گذشته از سمت غرب و شمال غرب و حدود پنج درصد بادها از سمت جنوب و شرق بوده است در حالی که هم اکنون وزش باد از شرق و جنوب شرق کشور به فلات مرکزی به ۱۰ درصد رسیده است و این سبب انباشت آلودگی بیشتر می‌شود.

وی خاطرنشان می‌کند: شرق اصفهان بیابانی است، دشت سجزی و برخی صنایع در این منطقه قرار دارند و تغییر جهت وزش باد از غرب به شرق سبب انباشت آلودگی در اصفهان می‌شود و نمی‌گذارد شهر نفس بکشد.

ذرات گرد و غبار اصفهان ترکیبی از مواد طبیعی، فلزات سنگین و دوده است

وی با اشاره به نتایج نمونه‌برداری‌های سطحی و اتمسفری از ذرات گرد و غبار اصفهان، می‌گوید: گرد و غبار اصفهان مانند شهرهای صنعتی تهران و اهواز، ترکیبی از ذرات غبار طبیعی یا mineral معدنی از جمله سیلیس یا سیلیکا، کانی رسی و کمی آهک است که از اراضی پیرامون یا ساخت و سازهای شهری نشأت می‌گیرد، به علاوه فلزات سنگین ناشی از فعالیت صنایع که به ویژه در شهری مثل اصفهان زیاد مشاهده می‌شود و دوده که از اگزوز ماشین‌ها خارج می‌شود.

شهبازی ادامه می‌دهد: فلزات سنگین صنایع و دوده (کربن سوخته) حاصل فعالیت خودروهای دیزلی و کارخانه‌های با سوخت مازوت و گازوئیل است که ترکیب ذرات گرد و غبار هوای این کلانشهر را تشکیل می‌دهد، ترکیباتی که در هوای شهرهایی مثل تهران و اهواز هم وجود دارد و وجود این ترکیبات در هوای شهرهای صنعتی سبب افزایش بیماری‌های چون سرطان شده است.

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه آلودگی هوای فروردین امسال فعال شدن کانون‌های گرد و غبار و وزش تندبادها بر اثر خشکی هوا بوده است، به خبرنگار مهر می‌گوید: استان اصفهان در احاطه سه منشأ گرد و غبار درون و برون استانی و خارجی است که گاهی شدت وزش بادها سبب فعال شدن آنها می‌شود، گرد و خاکی که منشأ درون استانی دارد به علت خشکسالی، کم آبی، نبود کشت و کشاورزی و خشکی رودخانه زاینده رود به وجود آمده است که در فروردین ماه سال جاری شاهد بودیم با وزش باد از اراضی خشک کشاورزی و بستر رودخانه خاک خیزش می‌کرد.‌

فعال شدن کانون‌های جدید گرد و غبار در اصفهان

منصور شیشه‌فروش می‌افزاید: کویری‌های استان که در استان‌های مجاور مانند قم، سمنان، یزد و خراسان جنوبی امتداد یافته است منشأ بیرون استانی گرد و غبار اصفهان بوده و ضروری است استان‌های همسایه نیز برای اجرای طرح‌های مقابله با بیابانزایی و گسترش کویر اقدام کنند؛ همچنین سومین منشأ گرد و خاک اصفهان، بیرون کشور از عربستان و عراق است که گاهی به علت کم بارشی و وزش تندباد ریزگردها به مناطق مرکزی می‌رسد. اواخر اسفند سال گذشته هوای اصفهان به دلیل ریزگردهای با منشأ عربستان دو روز در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ناسالم بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان خاطرنشان می‌کند: دستکم در ۴۰ روز گذشته در شهر اصفهان بارندگی نشده در حالی که دمای هوا نسبت به مدت مشابه سال‌های پیش تا دو درجه گرم‌تر شده است و گرما، تبخیر بالا و نبود بارش شرایط مستعدی را برای فعالیت کانون‌های گرد و غبار داخلی فراهم کرده است.

شیشه‌فروش می‌گوید: رودخانه زاینده رود هم اکنون خشک است و بخش زیادی از زمین‌های کشاورزی امسال کشت نشده و از این رو کانون‌های نقطه‌ای و محلی جدید گرد و غبار فعال شده است؛ فروردین ماه امسال به علت استقرار سیستم‌های جوی فاقد رطوبت پدیده غالب جوی استان وزش باد به نسبت شدید و شدید همراه با گرد و خاک بود که در سه مرحله وقوع توفان ۲۱۸ میلیارد تومان به زیرساخت‌های بخش کشاورزی، باغات و زراعت و گلخانه‌ها خسارت وارد کرد.

وی با اشاره به اینکه علت آلودگی هوا سال گذشته به ویژه در ماه‌های آذر و دی استقرار هوای سرد و سنگین بوده است، می‌افزاید: با توجه به اینکه تغییرات اقلیمی و چالش‌های آن گریبانگیر اصفهان است و آلودگی هوا نیز در فروردین امسال ادامه یافته است، کارگروه سازگاری با تغییرات اقلیمی با حضور دانشگاهیان و کارشناسان برای برنامه‌ریزی جهت کنترل شرایط و سازگاری با آن تشکیل و از هم اکنون در سطوح مختلف برای مقابله با آلودگی هوا در پاییز و زمستان پیش‌رو برنامه ریزی شده است.

استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار وسعت دارد و بیش از ۹۰ درصد از آن را معادل ۹.۸ میلیون هکتار عرصه‌های طبیعی دربر گرفته است. یک سوم عرصه‌های طبیعی استان اصفهان در مساحتی حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مناطق بیابانی است.

برپایه تازه‌ترین مطالعات دو سازمان حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ۱۸ کانون بحرانی گرد و غبار به وسعت یک و نیم میلیون هکتار در استان اصفهان شناسایی شده است. از جمله کانون‌های فرسایش بادی می‌توان به بیابان‌های کاشان، برخوار، اردستان، خور وبیابانک، نائین، تالاب گاوخونی، گلپایگان، شهرضا و سجزی اشاره کرد که به گفته کارشناسان دشت سجزی و بیابان‌های انارک (ریگ جن) کانون‌های بحران گرد و غبار درجه یک اصفهان شناخته شده‌اند.

همچنین براساس آمار دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کانون‌های گرد و غبار کشور در استان اصفهان قرار دارد که نیازمند بررسی و پهنه بندی است.

اگرچه مسئولان استان عامل طبیعی را متهم اصلی آلودگی هوا در فصل بهار معرفی می‌کنند اما نمی‌توان از تأثیر طرح‌های جدید توسعه‌ای و فعالیت واحدهای تولیدی و صنایع و معادن سطحی به ویژه در سجزی (شرق اصفهان) چشم پوشی کرد. هوای این منطقه بسیاری از ساعات شبانه روز بر مدار آلودگی است و شهر اصفهان در احاطه بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی آلایند در شعاع پنجاه کیلومتر و کانون‌های بحرانی گردوغبار و تردد میلیونی وسایل نقلیه حالا در چهار فصل سال هوایی برای نفس کشیدن ندارد.

کد خبر 5194277 - ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۰

مقالات دیگر...