اهمیت وجود آب‌انبارها در شهرستان نایین در حل بحران کم آبی رئیس آبفای شهرستان نایین با بیان اینکه این شهرستان در موقعیت بیابانی و خشک قرار گرفته و بارش باران کم و منابع آب محدودی دارد، گفت: در فصل تابستان که مشکل کیفیت آب را داریم، آب‌انبارها پتانسیل بسیار خوبی هستند و برای آینده نیز بسیار مؤثر بوده و در بحران‌ها به کمک مردم می‌آیند.

محمدعلی عباسی رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان نایین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نایین، اظهار داشت: در تابستان سال جاری مصرف سرانه آب شهرستان نایین نسبت به سایر شهرستان‌های استان بسیار زیاد بوده و این در حالی است که نایین در موقعیت بیابانی و خشک قرار گرفته و بارش باران کم و منابع آب محدودی دارد.

وی افزود: در نایین آب از بیرون به شهر انتقال پیداکرده و با هزینه‌های بسیار سنگین و مشکلات فراوان خط انتقال و ایستگاه‌های پمپاژ همراه است و نیاز به مدیریت بیشتر مصرف آب دارد.

عباسی با اشاره به اینکه گذشتگان ما به آب احترام گذاشته و بسیار صرفه‌جو بودند، بیان کرد: در دسترس بودن و قیمت ارزان آب باعث شده مردم تصور کنند این نعمت همیشگی بوده و به ارزش واقعی آب بی‌توجه باشند که لازم است این امر آموزش داده شود.

رئیس آبفا شهرستان نایین تصریح کرد: طرح پویش حامیان مصرف آب مخصوص مادران و دختران به جهت آموزش مدیریت صحیح آب به این قشر که بیشترین تأثیرگذاری را در مصرف دارند، در شهرستان نایین و ۹ شهرستان پرمصرف استان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در این برنامه شاد به دانش‌آموزان یاد داده می‌شود که آب چه باارزش است و باید درست مصرف کنیم تا بتوانیم در صنایع تولید و اشتغال نیز از آب بهره کافی ببریم.

عباسی خاطرنشان کرد: برای مواجهه با پرمصرفی آب قوانینی نیز وجود دارد و ما با ایجاد محدودیت و برخورد با مشترکین پرمصرف نیز در جهت حفظ آب می‌کوشیم اما همیشه نشان داده‌شده برنامه‌های شاد و تشویقی تأثیرگذارتر خواهند بود.

رئیس آبفا شهرستان نایین با تأکید بر اینکه فرهنگ‌سازی می‌تواند مؤثر باشد، افزود: مروجین آب با مراجعه به شهروندان پرمصرف در ابتدا تذکر و آموزش می‌دهند و اگر مؤثر نبود برخورد، جریمه و به‌ندرت قطعی آب و محدودیت اعمال می‌شود که اکثراً چون از روی ناآگاهی است افراد تذکر را پذیرفته و رعایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه آموزش مدیریت مصرف آب برای استان اصفهان خیلی ضروری است، عنوان کرد: ضعف اصلی ما این است که آموزش ندادیم و در کتاب‌های درسی بحث فرهنگ‌سازی مصرف درست و ارزش آب کمرنگ است و این در حالی است که کشورهایی که از پایه در مدارس آموزش می‌دهند خیلی موفق‌تر هستند.

آب‌انبارها نقطه قوت در حل مسأله کم‌آبی کشور

عباسی اضافه کرد: یکی از ظرفیت‌های بسیار عالی شهرستان نایین وجود آب‌انبارها است که مردم و خیران خیلی خوب حفظ کرده‌اند و ما نیز همیشه حمایت کرده‌ایم.

رئیس آبفا شهرستان نایین ادامه داد: در فصل تابستان که مشکل کیفیت آب را داریم، آب‌انبارها پتانسیل بسیار خوبی هستند و برای آینده نیز بسیار مؤثر بوده و در بحران‌ها به کمک مردم می‌آیند.

وی تصریح کرد: یکی از نقاط قوت شهرستان وجود خیران است که هنوز هم آب‌انبار را کار خیر می‌دانند و در حال حاضر چند آب‌انبار در شهر نایین، انارک و در روستاها در حال ساخت است.

عباسی افزود: معماری این بنا به‌گونه‌ای است که کیفیت آب را حفظ کرده و از مخازن مدل‌های دیگه بهتر و مؤثرتر است اما این ظرفیت در شهرهای دیگر کمرنگ بوده و نیازمند اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی توسط رسانه‌ها است تا در سراسر کشور آب‌انبار ساخته شود.

(۶۳۰۲۵ - ۰۹:۱۸ ۱۴۰۱-۱۱-۶)

اختصاص یک سوم بودجه گاز رسانی کل کشور به نائین و خوروبیابانک

نماینده مردم شهرستان های نائین و خوروبیابانک گفت: با پیگیری های صورت گرفته، یک سوم بودجه گاز رسانی کل کشور به این دو شهرستان کویری اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، الهام آزاد پیش از ظهر چهارشنبه، در اولین نشست خبری و رسانه ای خود به بحث گازرسانی در دو شهرستان نایین و خوروبیابانک اشاره و اظهار کرد: سال گذشته با پیگیری انجام شده مقرر شد، درحالی که به هر شهرستان، ۲۰ میلیارد بودجه برای گاز رسانی روستایی تخصیص پیدا می‌کند، به روستاهای دو شهرستان به خصوص روستاهای جنوبی شهرستان خوروبیابانک، ۳۰ میلیارد مضاعف اختصاص پیدا کرد؛ البته ۱۵ میلیارد تومان در سال اول به حساب بیمارستان افضلیان نایین واریز شد.

وی افزود: ساکنین شهر انارک و روستای چوپانان شهرستان نایین از گاز سی.ان.جی استفاده می‌کنند. انتقال گاز سراسری به شهرستان خوروبیابانک که قطعا می‌تواند این مسیر انتقال از بخش انارک شهرستان نائین نیز گذر کند، سالها یک دغدغه بود. با پیگیری ها و برگزاری جلسات متعدد طی دو سال، با توجه به اینکه در تبصره لایحه بودجه برای گازرسانی کل کشور، دو هزار میلیارد به شرکت ملی گاز برای گازرسانی به استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ۳۱ شهرستان محروم و دیگر مناطق اختصاص پیدا می کند.

نماینده مردم شهرستان های نائین و خوروبیابانک بیان کرد: با تلاش های صورت گرفته، یک سوم بودجه کل کشور در خصوص بحث گاز رسانی، به شهرستان های نایین و خوروبیابانک اختصاص پیدا کرد و در آینده نیز کلنگ زنی انتقال گاز سراسری از شهرستان نائین به خوروبیابانک و در فاز اول تا شهر انارک انجام خواهد شد.

آزاد ادامه داد: گاز رسانی کلوت محمدیه که سالیان سال دغدغه مرغداران بود، با اختصاص حدودا ۲۰ میلیارد به این منطقه، انتظار داریم که تا پایان سال ۱۴۰۲ این مهم به بهره برداری برسد. ایستگاه شهید شرافت شهرستان نایین، روستای خان سنجد و ابی آباد و روستاهای متعدد دیگر نیز از مناطقی هستند که بودجه آنها از صنایع خارج از شهرستان و هلدینگ ها به سبب مسئولیت اجتماعی آنها دریافت شده و در آینده انتقال گاز به این مناطق انجام می شود.

مشکل برق نایین و خوروبیابانک ۲ تا ۳ سال آینده رفع می‌شود

وی با اشاره به مشکل کمبود برق در دو شهرستان نائین و خوروبیابانک، از احداث پست ۲۳۰ کیلو ولتی دیگر در شهرستان نایین خبرداد و اظهار کرد: مهمترین کار در بحث برق رسانی در دو شهرستان، احداث پست برق ۲۳۰ کیلو ولت در شهر انارک است. با بررسی های صورت گرفته در وزارت نیرو و دیگر مسئولان و سازمان انرژی اتمی، این‌ مهم پیگیری شد.

آزاد در ادامه گفت: سالهای متمادی از مسئولیت اجتماعی سازمان انرژی اتمی در شهرستان ها غفلت کرده بودیم که با جلسات مکرر و لطف ریاست این سازمان به دو شهرستان نایین و خوروبیابانک و طی جلساتی با استاندار اصفهان، فرمانده سپاه صاحب الزمان عج و برق منطقه ای استان، ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار جهت احداث پست برق ۲۳۰ کیلوولت در شهر انارک مصوب شد که بخشی از آن توسط سازمان انرژی اتمی، بخشی توسط وزارت نیرو و بخشی دیگر از طریق صنایع محقق خواهد شد که امید است در دو الی سه سال آینده مشکل برق در دو شهرستان نایین و خوروبیابانک به طور کامل حل خواهد شد.

وی به وضعیت مشکلات فعلی کمبود برق و پیگیری های صورت گرفته اشاره و تصریح کرد: اکنون چه در صنایع و چه در معادن نخلک، کال کافی و دیگر معادن دچار کمبود برق هستیم. در حد فاصل دو سال اخیر، یک میلیارد تومان به منظور تامین برق شهرک صنعتی نیستانک، ۱۰۰ میلیون تومان به منظور تامین برق یکه درخت شهر بافران که مطالبه بسیاری از مرغداران و دامداران بود، اختصاص پیدا کرد. این هزینه به این صورت که ۷۰ میلیون تومان توسط دولت و ۳۰ میلیون باقی مانده به صورت مردمی و توسط مشترکین تامین شود، مقرر شده است.

آزاد اضافه کرد: برق دامداری حنفش، یکی از مطالبات مردم از ابتدای حضور بنده در سمت نماینده مجلس است که حدود هشت میلیارد تومان بدین جهت و برای دامداری های حنفش و تمام دامداری های شهرستان و ۵ میلیارد تومان به حهت تعویض پایه برق های فرسوده در دو شهرستان تخصیص پیدا کرده است.

وی به سفر استانی حجت الاسلام رئیسی به اصفهان نیز اشاره و بیان کرد: در سفر استانی رئیس جمهور به استان اصفهان، سه نیروگاه برق برای این استان تایید شد که در تلاش هستیم یک مزرعه خورشیدی در شهرستان ایجاد کنیم. سال گذشته حدود ۳۰۰ میلیون تومان جهت تامین روشنایی روستاها نیز اختصاص پیدا کرده است.

 هشدار جدی درباره خطر دوقطبی شدن جامعههم میهن نوشت: محمد فاضلی، استادیار سابق دانشگاه شهیدبهشتی گفت: مطمئنم معترضین اکثریت بسیار زیادی از جامعه هستند اما اینکه چند درصد از معترضین در آن سوی قطب هستند، نمی‌دانم.
وقتی «میانداری» فحش و تبدیل به «وسط‌باز» می‌شود، نشان می‌دهد در یک جریان طبیعی جامعه دوقطبی شده و در جریان سیاسی هم عده‌ای می‌خواهند از این جریان طبیعی استفاده کنند.
بررسی و تحلیل توییتر و کامنت‌ها و نوع واکنش‌ها نشان می‌دهد جامعه دوقطبی شده است و طرفین چندان ظرفیت گفت‌وگو ندارند.
من مطمئنم معترضین اکثریت بسیار زیادی از جامعه هستند اما اینکه چند درصد از معترضین در آن سوی قطب هستند، نمی‌دانم. دوقطبی شدن برای جامعه خطر است زیرا امکان مفاهمه و گفت‌وگو و صورتبندی کردن هر راهکار غیرخشونت‌آمیزی را غیرممکن می‌کند.
(۱۲۷۴۰۶۴۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۱ - ۳۵۶۲)

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در گزارشی نسبت به انتشار خبر سایت تحلیل بازار در تاریخ ششم دی ۱۴۰۱ با تیتر «کاهش ۳۲ درصدی سود در یک سال| شستا یکسال را با هزینه مدیریت کرد»، پاسخ داد.

به گزارش بازار شستا در جوابیه خود آورده است: شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در دوره مدیریتی جدید تلاش کرده است از خلق سودهای موهوم پرهیز کند و تلاش خود را به منظور ایجاد سود پایدار به کار گرفته است.

شستا با رویکرد ایجاد و افزایش ثروت و پایدار سازی آن برای سهامداران شستا، به افزایش بیش از ۱۶.۵۰۰میلیارد تومانی سود عملیاتی باکیفیت شرکت‌های گروه شستا دست یافته است. سودی که از محل سود بی‌کیفیت در سال‌های گذشته ایجاد شده، موجب تبدیل شدن دارایی به وجه نقد و انتقال آن به سهامداران شده که سود سال‌های آتی را به شدت کاهش می‌دهد... 
معدن
• اخذ گواهی کشف بزرگترین معدن طلای کشور در استان سیستان و بلوچستان با ذخیره قطعی ۲۴ میلیون تن و ذخیره احتمالی ۴۸ میلیون تن کانسنگ با عیار ppm ۱.۰۶ و جواز تاسیس احداث کارخانه فرآوری ۴۴۲ کیلو طلای عیار۲۴؛
• انجام مطالعات اکتشافی تکمیلی در معدن پلی متال طالمسی انارک (فلزات هدف: مس، نیکل، کبالت)؛
• مطالعات نهایی و اقدامات اجرایی تعداد ۶ طرح نوآورانه شتاب دهنده صدرفردا با مبلغ سرمایه گذاری۲۵۶ میلیارد تومان و اشتغالزایی۱۴۳نفر؛
• شناسایی طرح‌های معدنی در استان های مستعد و در عین حال کمتر توسعه یافته کشور جهت سرمایه گذاری و توزیع عادلانه ثروت؛
• افتتاح و بهره برداری از کارخانه مدرن تولید بلوک و پانل های سبک ساختمانی با سرمایه گذاری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۱۰۵ نفر بصورت مستقیم و تولید سالانه ۴۶۵ هزار متر مکعب بلوک و پانل با تکنولوژی شرکت HESS آلمان؛
• تاسیس و به بهره برداری رساندن شرکت حفاری با هدف ارائه خدمات حفاری عمیق و نیمه عمیق در حوزه معدن، اکتشاف و استخراج و برنامه ریزی برای گسترش این شرکت با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۰۰ میلیاردتومان.

(۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰ - کد خبر: ۱۹۷٬۵۴۹)

مقالات دیگر...