مهدی علمی - اصفهانرئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نایین گفت: مطابق با سیاست گذاری‌های معاونت املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان ۸۰۰۰ مترمربع از اراضی دولتی شهر انارک در راستای تامین خدمات در محدوده و حریم شهری واگذار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ مهدی علمی رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نایین اظهار داشت: مطابق با سیاست گذاری‌های معاونت املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان و تلاش‌های بعمل آمده در این شهرستان، در سالجاری بیش از هشت هزار مترمربع از اراضی دولتی شهر انارک در راستای تامین خدمات در محدوده وحریم شهری واگذار شد.  

وی افزود: این واگذری‌ها شامل دو پلاک زمین با کاربری اداری- انتظامی و اداری بوده است که در مساحت های چهار هزار و ۲۸۰ مترمربع و سه هزار و ۸۰۳ مترمربع به دستگاه‌های اجرایی اختصاص داده شد.  

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نایین در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه راهسازی این شهرستان اذعان داشت: درحال حاضر پروژه احداث باند دوم سه راه مشجری به چوپانان به طول ۳۰ کیلومتر با ردیف اعتبار ملی در شهرستان نایین در دست اجرا است.   

وی ادامه داد: طرح بزرگ و ملی جاده طریق‌الرضا (مسیر بین اصفهان و خراسان‌رضوی) که این محور را به بزرگراه دوبانده تبدیل می‌کند و موجب افزایش ایمنی در تردد و جلوگیری از وقوع تصادفات رخ ‌به‌ رخ در این محور می شود از سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی آن از سمت نایین آغاز شد و تا کنون سه فاز از آن به بهره‌برداری رسیده است.  

علمی بیان داشت: قطعه بعدی این پروژه حدفاصل سه راهی چوپانان به مشجری است که دارای پیمانکار منتخب و با سابقه است و عملیات اجرایی آن بصورت بتن غلطکی – آسفالتی درحال انجام است.  

وی در خصوص وضعیت طرح‌های توسعه شهری این شهرستان عنوان کرد: طرح جامع شهر نایین و طرح تفصیلی شهرهای انارک و بافران در دست تهیه است که در این راستا نقشه وضع موجود هر سه شهر به تصویب رسیده و جلسات کمیته کارشناسی شهر بافران نیز به اتمام رسیده است.

(یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴)

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون آبرسانی سیار نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 92 درصد کاهش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسین اکبریان" با اشاره به تامین و توزیع عادلانه آب در استان گفت: در بهار و تابستان سال جاری با توجه به محدودیت منابع، آب شرب 100 شهر و 948 روستای تحت پوشش آبفای استان اصفهان به صورت عادلانه تامین و توزیع شد و آبرسانی سیار بیش از 92 درصد کاهش یافت.
وی با بیان اینکه با پایش آنلاین و کنترل از راه دور منابع و تاسیسات، توزیع عادلانه آب در سطح استان انجام گرفت، اظهار داشت: با ایجاد بستر تله‌متری خطوط انتقال در بیش از 85 ایستگاه آبرسانی از تصفیه‌خانه آب باباشیخعلی تا انتهای خطوط انتقال در نایین و انارک و نیز دیگر تاسیسات در سایر شهرها و روستاها، آب شرب به صورت پایدار و عادلانه توزیع شد.
وی با بیان اینکه در زمان اوج مصرف نیاز آبی شهرها و روستاهای تحت پوشش سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ 16.5 مترمکعب بر ثانیه است، اعلام کرد: امسال آبفای استان اصفهان به رغم اینکه در پیک مصرف با کمبود 2.5 متر مکعب بر ثانیه برای تامین پایدار آب شرب مردم مواجه بوده، اما با اجرای برخی اقدامات از جمله شناسایی و اصلاح نقاط آسیب‌پذیر شبکه توزیع، توانست آب شرب متقاضیان را تامین نماید. این در حالیست که تله‌متری شبکه توزیع شهر اصفهان نیز در توزیع عادلانه آب در تابستان سال جاری موثر بوده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بیان کرد: تله‌متری 26 حوضچه فشارشکن در منطقه 2، تله‌متری 22 حوضچه کنترلی در سطح شهر اصفهان و تعویض بیش از 200 والو و حوضچه سازی در شبکه توزیع  شهرهای اصفهان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد و شاهین‌شهر از جمله اقدامات در راستای توزیع عادلانه آب بوده که در دستور کار قرار گرفته است.  اکبریان به کاهش نسبی دما در فصل تابستان جاری اشاره کرد و اظهار داشت: طبق گزارش‌های سامانه هواشناسی به صورت میانگین امسال دما در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد  نسبت به سال گذشته یک درجه کاهش داشته که این امر نیز در تامین پایدار آب شرب مردم موثر بوده است.
مدیرعامل آبفای استان اصفهان در ادامه به برخی از چالش‌های تامین پایدار آب شرب پرداخت و تصریح کرد: طی دهه 40 تا پایان دهه 80 چاه‌های فلمن یکی از منابع تامین آب شرب شهر اصفهان، با ظرفیت 3200 لیتر بر ثانیه بوده ولی از ابتدای دهه 90 با خشک شدن رودخانه زاینده رود، آبدهی این چاه‌ها به صفر رسیده است و این رویداد در سال‌های اخیر آبفا را در تامین پایدار آب شرب با چالش مواجه کرده است.

(1401/06/24 11:03)

محمد بناییان - اصفهانمعاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه وضع موجود و تدقیق محدوده طرح تفصیلی شهر قمصر تایید و مقرر شد ملاک عمل تهیه مرحله دوم طرح تفصیلی (کاربری‌ها و شبکه معابر) قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ محمد بنائیان معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان اظهار داشت: در طی برگزاری جلسات کمیته کارشناسی در یکماه اخیر مباحث مرتبط با حوزه شهرسازی و معماری ۲۴ شهر استان در محل این اداره‌کل و با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های اجرایی مرتبط، مورد بررسی قرار گرفت.  

وی افزود: در این جلسات طرح تفصیلی شهرهای شهرضا، خمینی شهر، بادرود، برف انبار، گلپایگان، درچه، قمصر، افوس، نجف آباد، منظریه، ابریشم، گلشن و انارک بررسی و کارشناسی شد.  

(جمعه ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۰)

تیتر فردا/ آماده//// سودجویی مالک معدن سرب نخلک به قیمت بازی با جان مردم کاشان / چرا کارخانه سرب در محوطه معدن احداث نمی‌شود؟
مالک معدن سرب نخلک به دلیل اینکه برای احداث کارخانه و نیروگاه برق در محوطه معدن هزینه نکند، قصد داشته که سرب‌های اکتشافی را در کارخانه‌ای تعطیل اطراف کاشان فرآوری کند، البته بدون مجوز نهاد‌های دولتی!

گروه استان‌های خبرگزاری دانشجو، اعظم ذوالفقاری منظری؛ * هفته گذشته بود که دادستان عمومی و انقلاب کاشان در نامه‌ای خطاب به رئیس کلانتری مشکات، دستور پلمپ کارخانه سرب را صادر کرد. محمدشریف زارعی، فرماندار جدید کاشان نیز گفته که در قبال سلامت، امنیت و آرامش مردم مسئول است و به خواسته مردم احترام می‌گذارد؛ بنابراین فرماندار جدید هم با ساخت کارخانه سرب مخالفت کرده است. البته او هم تایید کرده که تأسیس کارخانه سرب از سوی دستگاه‌های مربوطه در استان موافقتی دریافت نکرده و بنابراین موضع فرمانداری هم مشخص است.

از سوی مالکان کارخانه اعلام می‌شود که ۹۰ درصد تجهیزات نصب شده و تولید آزمایشی هم در آن انجام شده است! اما سوال اینجاست که چطور می‌شود کارخانه‌ای بدون مجوز از نهاد‌های مربوطه تا این حد کار خود را پیش ببرد؟

خسرو اعتماد، مدیرعامل جمعیت کویر سبز کاشان به خبرنگار ما می‌گوید که کارخانه سرب را شرکت معدن سنگ سرب نخلک انارک تأسیس کرده است.

فعالیت بی مجوز از سال ۹۹ 

به گفته او در سال ۹۹ این شرکت معدنی، یک کارخانه تعطیل را به اسم پشم و سنگ می‌خرد تا کارخانه سرب را برای فرآوری سنگ‌های اکتشافی معدن در آن احداث کند.

سودجویی مالک معدن سرب نخلک به قیمت بازی با جان مردم کاشان / چرا کارخانه سرب در محوطه معدن احداث نمی‌شود؟

فاصله معدن تا کارخانه حدود ۲۰۰ کیلومتر است و سرب خام باید روی کامیون‌ها و تراک‌های بزرگ این فاصله را طی کرده و به حاشیه شهر کاشان ببرد.

اعتماد توضیح می‌دهد که اولا مساله آلودگی هوای ناشی از انتقال سرب و فرآوری آن و ثانیا موضوع دفع ضایعات و نخاله سرب‌های فرآوری شده مطرح است. با توجه به اینکه سرب تنها ماده‌ای است که در بدن دفع نمی‌شود و یک عامل مهم برای ابتلای مردم به سرطان است، فعالیت این کارخانه سلامت مردم را به خطر خواهد انداخت.

 مالک معدن گفته که ضایعات کارخانه را به معدن بازمی گرداند، یعنی یک بار دیگر سرب را روی کامیون بارمی زنند و ۲۰۰ کیلومتر جابه جا می‌کنند.

همسایگی کارخانه سرب با صنایع غذایی 

محل قرار گرفتن کارخانه هم با سلامت مردم در تضاد است. روبه روی آن کارخانه شیر پاستوریزه کاشان قرار گرفته، همسایه اش زندان کاشان است، بخشی از زمین‌های کشاورزی در جوار این کارخانه قرار دارد. شهرک صنعتی کاشان که آلودگی آنچنانی ندارد در همان منطقه است. جانمایی شهرک ماهیان زینتی کاشان هم در نزدیکی کارخانه سرب صورت گرفته است. بیشتر صنایع فعال در اطراف کارخانه هم صنایع غذایی هستند.

مدیرعامل جمعیت کویر سبز کاشان می‌گوید: اصرار مالک معدن سرب برای فرآوری سنگ سرب در این کارخانه، به دلیل نزدیک بودن محل کارخانه به جاده تهران است. ضمن آنکه این منطقه نسبت به نایین به پایتخت نزدیکتر است و محصولات فرآوری شده در زمان کمتری به تهران می‌رسد. در واقع احداث کارخانه در کاشان برای مالک معدن سرب صرفه اقتصادی همه جانبه دارد؛ زیرساخت کارخانه آماده بوده، گاز و آب و برق دارد و دسترسی خوبی هم به جاده و اتوبان دارد.

او ادامه می‌دهد: به مالک معدن سرب توصیه کردیم که کارخانه را در محدوده معدن احداث کنند، اما استدلال کردند که در محوطه معدن مشکل تأمین برق وجود دارد. در جلسه‌ای مسئولان برق شهرستان گفتند که برای احداث نیروگاه برق در محوطه معدن به مالکان معدن کمک می‌کنند، اما همچنان دربرابر آن مقاومت صورت می‌گیرد.

دستوراتی که پشت گوش انداخته می‌شوند! 

اعتماد می‌گوید: اواخر سال گذشته به دلیل فشار افکار عمومی، دستور تعطیلی کارخانه سرب به دستور دادستان صادر شد، اما پس از مدتی دیدیم که فعالیت در آن از سر گرفته شده است. پس از مدتی شورای تأمین شهرستان کاشان موضوع را بررسی کرد و در سوم مرداد مصوبه داد که کارخانه تعطیل شود. در ۱۵ مرداد هم دادستان کاشان به پاسگاه مربوطه نامه زد که کارخانه باید تعطیل شود، اما باز هم این اتفاق نیفتاد. رئیس پاسگاه گفت که نامه دادستان به دستشان نرسیده و پیگیری کردیم تا اینکه در نهایت دادستان کاشان نامه پلمپ کارخانه را نوشت و گزارش اجرای دستور را از رئیس پاسگاه مربوطه خواست. با این حال جمعه هفته گذشته مردم گزارش کردند که در محوطه کارخانه آتش برپا شده و دود آن از بیرون قابل مشاهده بوده است.

سودجویی مالک معدن سرب نخلک به قیمت بازی با جان مردم کاشان / چرا کارخانه سرب در محوطه معدن احداث نمی‌شود؟

مردم همچنین می‌گویند که با وجود دستور دادستانی، ورودی کارخانه پلمپ نشده و در آن رفت و آمد صورت می‌گیرد!

کارشکنی در موضوع کارخانه سرب کاشان مشهود است. اگر بررسی دقیق صورت گیرد، ترک فعل برخی از مدیران یا کارکنان ادارات دولتی و نظارتی کاشان مشخص می‌شود، اما اکنون مساله مهمتری در میان است؛ اینکه کارخانه سرب در کاشان تعطیل و مالک معدن سرب وادار به احداث آن در محوطه معدن خود شود.

(کد خبر: ۱۰۳۰۹۶۸ -۰۸:۰۴ - ۱۶ شهريور ۱۴۰۱)

مقالات دیگر...