انارک نیوز – "ای مدیر، من آنچه شرط پیام رسانی است با تو می گویم، تو خواه از سخنم پند گیر و خواه رنجش". 

چکیده رخدادها و گزیده دیدگاه ها و راهکارها از سی و یکم اردیهبشت ماه تا ششم خرداد ماه 1401 در زیر آمده است. 

1- انارک نیوز: مراسم جشن الفبای پایه اول دبستان ایران انارک در  برگزار شد. در این جشن از سرکار خانم زاهد مدیر مدرسه و آموزگاران دبستان ایران و اولیاء دانش آموزان جهت برگزاری این مراسم تشکر و به دانش آموزان هدیه ای اهدا گردید.
2- شهرداری: خرید آبسرد کن توسط  خانواده محترم صفایی انارکی  (یادبود شادروانان محمدعلی صفایی انارکی و مهرزمان سعیدی انارکی) جهت استفاده عموم و زائرین مسیر طریق الرضا که از آقای نعمتی جهت هماهنگی برای تهیه آبسردکن تشکر می شود.
3- ناشناس: لطفا چراغ های پارک کنار درمانگاه بیشتر بشه که بچه ها بتونن بازی کنن. سرویس بهداشتیش هم لااقل هفته ای ۱بار نظافت بشه.
4- ترابی: تقاضا دارم در مورد تجمع افراد در اطراف حوض انبار پشت حصار تذکر لازم و یا با نصب بنری از مزاحمت افراد جهت برداشتن آب اقدامات لازم را بعمل آورند.
5- انارک نیوز: گزارش عملکرد شهرداری و شورای اسلامی شهر انارک  در دوره ششم منتشر شد.
6- هیات دوچرخه سواری شهر انارک:  همایش دوچرخه سواری برگزار می کند.
7- پایگاه اطلاع رسانی سرکار خانم الهام آزاد نماینده مردم شریف نایین و خوروبیابانک: با پیگیری های خانم آزاد و همکاری ریاست اداره راه و شهرسازی نایین، مجوز ساخت ۱۵۰ واحد مسکونی در شهر انارک صادر و متقاضیان جهت تکمیل پرونده به دفاتر خدماتی شهرستان معرفی گردیدند.
8- انارک نیوز: یادی هم از کسانی کنیم که دیگر در میان ما نیستند، آقای ولی ا.. غلامی خیرآبادی. همگی درگذشتگان یادشان به خیر و  خدا بیامرزدشان.

 

انالله و انا الیه راجعون 
ناباورانه خبردار شدیم آقای ولی ا.. غلامی خیرآبادی سوم خرداد ماه در انارک از میان ما رفت و آشنایانش دیگر نگاه پر از محبت او را نخواهند دید.

انارک نیوز این مصیبت را به خانواده های غلامی، ضیایی و دیگر بستگان تسلیت می گوید، شکیبایی وابستگان و آمرزش شادروان را از درگاه پروردگار مهربان درخواست می نماید. 
روانش شاد و یادش گرامی باد.

مهدی علمی - اصفهانواگذاری ۴۳۰۰ مترمربع از اراضی ملی انارک برای احداث ایستگاه هواشناسی /
رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نایین با اشاره به واگذاری زمین دولتی ۴۳۰۰ مترمربعی شهر انارک برای احداث ایستگاه هواشناسی تمام خودکار، از آغاز عملیات اجرایی این پروژه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ مهدی علمی رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نایین اظهار داشت: آیین آغاز عملیات اجرایی ایستگاه هواشناسی تمام خودکار شهر انارک با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد.  

وی با بیان اینکه ایستگاه هواشناسی شهر انارک در زمینی به مساحت حدود چهار هزار و ۳۰۰ مترمربع احداث می‌شود اذعان داشت: فرایند واگذاری زمین استاندارد برای احداث این ایستگاه با مساعدت معاونت املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان و همکاری اداره راه و شهرسازی شهرستان نایین انجام پذیرفت.  

 رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نایین گفت: اعتبار این پروژه حدود ۱۰ میلیارد ریال  است که بخشی از آن در حوزه آماده سازی سکوی هواشناسی (پلتفرم) و اجرای زیرساخت توسط خیرین شهر انارک تامین شده و سایر هزینه‌ها در حوزه نصب تجهیزات فنی و پشتیبانی شبکه از محل اعتبارات شهرستانی است.
(۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۱)

انارک نیوز – "ای مدیر، من آنچه شرط پیام رسانی است با تو می گویم، تو خواه از سخنم پند گیر و خواه رنجش". 

چکیده رخدادها و گزیده دیدگاه ها و راهکارها از بیست و چهارم تا سی ام اردیبهشت ماه 1401 در زیر آمده است. 
1- انارک نیوز: مکاتبه و پیگیری لازم درخصوص نواقص جاده ای بخش انارک توسط بخشداری انجام پذیرفته است. همچنین عملیات بهسازی و ایمن سازی روکش آسفالت مسیر انارک به نایین از ابتدای میدان ورودی به مسافت دو کیلومتر، به منظور پیشگیری از وقوع حوادث جاده ای آغاز شد. 
- ناشناس: ظاهرا برای جاده کنارگذر هیچ صحبت و تصمیمی گرفته نشده است.
2- انارک نیوز: مراسم کلنگ زنی احداث ایستگاه هواشناسی  تمام خودکار شهر انارک با حضور مسئولین استانی و شهرستانی انجام شد. قابل ذکر است این ایستگاه با همت و همکاری خیرین گرانقدر انارکی احداث خواهد شد.
3- انارک نیوز: بازدید اهالی انارک از موزه مردم شناسی انارک درروز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی انجام شد.
4- انارک نیوز: یادی هم از کسانی کنیم که دیگر در میان ما نیستند، خانم اشرف قارونی انارکی. همگی درگذشتگان یادشان به خیر و  خدا بیامرزدشان.

رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ گفت: استخراج غیراصولی سنگ‌های قیمتی باعث هدر رفتن این ثروت ملی در کشور می‌شود.
آقای مسعود کیانی در گفتگو  با خبرنگار صنعت و معدن خبرگزاری صداوسیما استخراج غیراصولی را یکی از اشکالات صنعت گوهرسنگ عنوان کرد و افزود: در بحث استخراج، یک مشکل عمده مربوط به نحوه استخراج است که به صورت انفجاری است و باعث از بین رفتن کانی و ماده معدنی می‌شود؛ این در حالی است که در بسیاری از کشور‌ها استخراج سنگ‌های قیمتی با استفاده از روش‌های نوین مبتنی بر فشار آب (واترجیت) صورت می‌گیرد. 
وی افزود: به طور مثال، روش استخراج انفجاری در معدن مس میدوک باعث شده هزاران تن فیروزه از بین برود. 
رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ استفاده نادرست از ماده استخراج شده را نیز یکی دیگر از اشکالات در حوزه استخراج گوهرسنگ‌ها دانست و افزود: در معدن مس میدوک که ذخایر غنی فیروزه دارد و شاید از لحاظ حجم بزرگ‌ترین معدن فیروزه جهان باشد، متاسفانه فیروزه را به عنوان ماده اولیه مس استخراج می‌کنند و در کوره‌های مس ریخته می‌ریزند؛ در واقع ارزش افزوده‌ای این سنگ قیمتی در کوره‌های مس سوزانده می‌شود. 
وی ادامه داد: به طور مثال، اگر قرار باشد ۱۲۰ کیلو مس ۱۲ عیار تولید شود، یک تن فیروزه باید از بین برود، در حالی که ارزش مالی یک تن فیروزه یک و نیم میلیارد تومان است. 
 
برابری یک کیلو فیروزه تراش خورده با ۲۳ بشکه نفت

رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ اضافه کرد: همچنین یک کیلو فیروزه تراش خورده متوسط معادل ۲۳۰۰ دلار و ۲۳ بشکه نفت به قیمت هر بشکه ۷۰ دلار برآورد می‌شود، اما با وجود معادن فیروزه در کشور نتوانسته ایم ارزش افزوده این بخش را برای اقتصاد فعال نماییم
یک کیلو گارنت سبز معادل ۷۰ هزار بشکه نفت

رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ همچنین به ظرفیت کرمان در سنگ گارنت نیز اشاره کرد و گفت: روستای باغ برج کرمان بهترین گارنت سبز دنیا را دارد که قیراطی ۱۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد و به عنوان نشان تجاری در روسیه، پاکستان و دبی فروخته می‌شود، اما به دلیل قیمت بالای آن برای فعالان گوهرسنگ ایران که کیلویی یک و نیم میلیارد تومان می‌شود، امکان خرید داخلی وجود ندارد، در حالی که برای تاجران خارجی به دلار آن را می‌خرند، حدود ۴۰۰ میلیون هزینه دارد و به همین دلیل، توسط آن‌ها خریداری و به صورت قاچاق به خارج از کشور می‌رود.

وی افزود: این در حالی است که یک کیلو گارنت تراش خورده کرمان معادل ۵ میلیون دلار و ۷۰ هزار بشکه نفت است و ما نتوانسته ایم از این ظرفیت استفاده کنیم.

کیانی، سنگ ولفونیت در معدن انارک و سنگ آپاتیت در معدن اسفوردی را از دیگر سنگ‌های قیمتی دانست که ارزش افزوده بالایی دارد، اما به دلیل شیوه نادرست استخراج آنها، امکان بهره مندی از ارزش افزوده آن از بین می‌رود.
(کد خبر: ۳۴۴۵۹۲۳ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳)

انالله و انا الیه راجعون 
ناباورانه خبردار شدیم خانم اشرف قارونی انارکی (همسر آقای مجتیی شجاعی) بیست و پنجم اردیبهشت ماه در اصفهان از میان ما رفت و آشنایانش دیگر نگاه پر از محبت او را نخواهند دید.

انارک نیوز این مصیبت را به خانواده های قارونی، شجاعی و دیگر بستگان تسلیت می گوید، شکیبایی وابستگان و آمرزش شادروان را از درگاه پروردگار مهربان درخواست می نماید. 
روانش شاد و یادش گرامی باد.

مقالات دیگر...