شعار «ما متحدیم» و مردم‌محوری مبنای برنامه‌های هفته دفاع مقدس در نایین است

شعار «ما متحدیم» و مردم‌محوری مبنای برنامه‌های هفته دفاع مقدس در نایین است

فرماندار شهرستان نایین در جلسه برنامه ریزی هفته دفاع مقدس گفت: مبنای برنامه‌ریزی و محتوای برنامه‌های هفته دفاع مقدس در شهرستان نایین باید بر مبنای شعار «ما متحدیم» منطبق باشد و مردم‌محوری و توجه به ظرفیت جوانان مدنظر باشد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، محمد کریمی امروز_ دوشنبه سیزدهم شهریورماه_ در جلسه هماهنگی و برنامه‌ریزی برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس در شهرستان نائین، اظهار کرد: مبنای برنامه‌ریزی و محتوای برنامه‌های هفته دفاع مقدس در شهرستان نائین باید بر مبنای شعار هفته دفاع مقدس با عنوان ((ما متحدیم)) منطبق باشد و برنامه‌هایی نظیر مسابقه، یادواره، نمایشگاه و برنامه‌های مختلف که مجموعه‌های مختلف اجرا می‌کنند، باید با شعار ما متحدیم جهت‌دهی شده باشد.

وی با اشاره به حوزه محتوایی برنامه‌های هفته دفاع مقدس، افزود: در مقالات معتبر دنیا، مردمی‌ترین مدل حکومت‌داری را به ایران به خصوص در بازه زمانی هشت سال دفاع مقدس منتصب می‌کنند و ما نمونه این مدل حکومت را جای دیگری نداریم.

فرماندار شهرستان نائین افزود: رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۰ می‌فرمایند که جنگ به وسیله مردم اداره شد؛ هم ارتش، هم سپاه و بقیه نیروها متکی به مردم بودند و جالب توجه است که رهبر انقلاب مجموعه ارتش را نیز متکی بر مردم عنوان کردند.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه‌های مردم‌نهاد مانند آموزش و پرورش، دانشگاه، صنایع، پایگاه بسیج و دیگر نهادها که بدنه مردمی دارند باید تفکر کنند که چه کار کنیم تا روحیه مردم‌محوری و مردم‌پایه‌ای را در سطح کشور به آن بپردازیم.

توجه ویژه به مردم محوری و ظرفیت جوانان در برنامه‌های هفته دفاع مقدس شهرستان نائین

کریمی با بیان اینکه مدلی در حکومت‌داری به نتیجه می‌رسد که مبتنی بر مردم باشد و رهبر انقلاب تحت عنوان حلقه‌های میانی از این مهم نام می‌برند، گفت: رکن دوم ما در برنامه‌ریزی‌ها این باشد که کاری که در هفته دفاع مقدس توسط دستگاه‌های مختلف در سطح شهرستان برگزار می‌شود، بایستی مردم‌محور و مردم‌پایه باشد.

وی ادامه داد: بایستی جریان مردمی را پای کار آورد و تمرین مردم‌محوری به خصوص در مدارس در برگزاری برنامه‌های مختلف توسط دانش‌آموزان باید مدنظر قرار بگیرد.

فرماندار نائین با اشاره به بیانات رهبر انقلاب مبنی بر بیان و تبیین قصه هشت سال دفاع مقدس برای جوانان، تاکید کرد: در اجرای برنامه‌های شهرستانی علاوه بر اینکه اقشار مختلف مردم در نظر گرفته می‌شود، محوریت بر قشر جوانان نیز وجود داشته باشد و اگر جوانی امروز در شهرستان نائین بداند که شهید همت، شهید باکری و شهید خرازی چه کسانی بودند و یا حتی حسن غازی رتبه سه کنکور تجربی و دانشجو دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بود و این بزرگ‌مردان در راه این نظام و انقلاب شهید شدند، پس از تبیین می‌توانیم پدافندی و آفندی عمل کنیم.

برنامه ریزی، فضای فکری مسئولان برای یک جنبش نرم‌افزاری و نقش‌آفرینی در شهرستان را فراهم می‌کند

کریمی در ادامه یادآور شد: تا ۳۱ شهریورماه یعنی آغاز هفته دفاع مقدس، حدود ۲۰ روز برای کار فکری، ایده‌پردازی، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های مناسب در هفته دفاع مقدس فرصت داریم و این مهم، فضای فکری مسئولان برای یک جنبش نرم‌افزاری بزرگ در جهت نقش‌آفرینی در شهرستان نائین را فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد: محوریت ما در سال جاری، کنگره شهدای شهرستان نائین است، گفت: با این روش باید پیش برویم که برای مثال در کمیته اصناف کنگره شهدای شهرستان نائین، پیش‌بینی چندین برنامه صورت گرفته است و این برنامه‌ها، برنامه‌های مدت‌دار و محتوادار در هفته دفاع مقدس، ۱۳ آبان، دهه فجر و دیگر مناسبت‌های ملی است.

فرماندار نائین با بیان اینکه هم‌افزایی دستگاه‌ها برای برنامه‌ریزی برنامه‌های هفته دفاع مقدس باید حفظ شود، تصریح کرد: در برنامه‌ریزی‌های مناسبتی، ملی و مذهبی در شهرستان نائین، نیازمند چهار سطح برنامه‌ریزی قشری، شهری، روستایی و شهرستانی هستیم و بایستی برنامه‌های کمیته‌ای به صورت تخصصی نیز تهیه و تنظیم شود.

باید با توجه به شرایط و بوم شهرستان نائین برنامه‌های مناسبی پیش بینی شود

حجت‌الاسلام محمد مطهرخو در ادامه با بیان اینکه کارگروه‌های تخصصی باید برای هفته دفاع مقدس ایجاد شود، تاکید کرد: بایستی با توجه به شرایط و با توجه به بوم شهرستان نائین برنامه‌های مناسبی پیش‌بینی شود و این برنامه‌ها به سمت تبیین دفاع مقدس به خصوص برای جوانان و نوجوانان برود.

وی ادامه داد: باید تبیین شود که جنگ چه بوده و چه کسانی و با چه نیرویی جنگ را تحمیل کردند و چه کسانی و با چه نیروی و پشتوانه‌ای در مقابل تمام دنیا ایستادند.

امام جمعه شهرستان نائین افزود: امروزه برای نوجوانان و جوانان ما جذابیت‌های کاذب ایجاد کردند که خود جوان شاید کمتر به سمت مطالعه قصه جنگ برود.

وی با بیان اینکه کارهای فرهنگی بایستی تقسیم شود، گفت: یکسری کارهای فرهنگی، تبلیغاتی، پرسروصدا و توخالی مانند طبل است اما در کنار کارهای فرهنگی عمیق و پر محتوا لازم و ضروری است.

دفاع مقدس مظهر بهترین صفاتی است که می‌تواند در یک جامعه ایجاد شود

مطهرخو اضافه کرد: دفاع مقدس در بیان رهبر انقلاب مظهر بهترین صفاتی است که می‌تواند در یک جامعه ایجاد شود و این مهم مظهر حماسه، معنویت، دین داری، آرمان خواهی، ایثار، ایستادگی، مقاومت، تدبیر و حکمت و شکوفایی استعدادها و ظرفیت‌ها است.

وی با بیان اینکه مدیریت جنگ یکی از سخت‌ترین مدیریت‌ها است، خاطرنشان کرد: مدیریت جنگ هشت ساله دست جوانانی افتاد که سابقه کار جنگ نداشتند اما این افراد به بهترین نحو ممکن جنگ را مدیریت کردند.

مطهرخو ادامه داد: امروز نیز وقتی رهبری به استفاده از ظرفیت نیروی جوان تاکید می‌کنند، نشان دهنده اهمیت این موضوع است اما بایستی جوانان ما نسبت به گذشته تاریخی کشور به ویژه تاریخ دفاع مقدس اطلاعات کافی را داشته باشند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد ارگان‌هایی مانند آموزش و پرورش و دانشگاه که مخاطب بسیاری دارند باید به صورت جدی در هفته دفاع مقدس در میدان کار اجرایی حاضر شوند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، برگزاری کنگره شهدای کارگری در مجتمع معدنی سرب نخلک شهر انارک در مهرماه، چاپ تصاویر شهدای کارگری شهرستان نائین بر روی کاشی و نصب در نقاط مشخص شده، برگزاری اردوی راهیان پیشرفت، جشنواره‌های مختلف و نمایشگاه فروش کتب ویژه دفاع مقدس از برنامه‌هایی است که در نخستین جلسه هماهنگی و برنامه‌ریزی هفته دفاع مقدس در شهرستان نائین مطرح شد.

۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۴ - کد خبر 685229