امروز: شنبه 25 مرداد 1399 برابر با 15 آگوست 2020

"بیگانه ای به نام پول"

  • سه شنبه, 27 تیر 1396
انارک نیوز - بسیاری از ما هنگام انتخاب رشته تحصیلی و یا شغل، نخستین پرسشی که از خود و دیگران داریم این است که کدام رشته یا شغل بازار کار خوبی دارد یا درآمد بیشتری از آن به دست می یاد؟ تعداد انگشت شماری از افراد هم از همان دوران نوجوانی دل به یک رشته یا شغل می سپارند و بی توجه به درآمد یا شرایط کاری آن را ادامه می دهند. 
یکی دنبال عشق خود می رود و دیگری دنبال پول و همه ما در هر دو گروه برنده و بازنده زیاد سراغ داریم. اما وای به حال روزی که عمری را پشت سر گذاشته باشیم و شغلی که عاشقش بودیم نتوانسته باشد حتی نیازهای معمولی زندگی ما را تامین کند و یا شغلی که فکر می کردیم پردرآمد است یا بازار کار خوبی دارد خود را در آن بی استعداد و کم علاقه بشناسیم. چه انتخاب های دشواری، انتخاب هایی که اگر پول به دست آمده باشد بازنده هستیم اگر هم به دست نیامده باشد باز هم بازی را باخته ایم. بیگانه ای عجیب است این پول و چقدر راحت معیار انتخاب هایمان شده است این بیگانه.
گاهی به کم به اندازه ای که یک زندگی معمول را بتوانی اداره کنی از بودنش راضی هستی اما پول از تو گریزان است چون شغلت، عشقت پولساز نیست یا بازار کار خوبی ندارد‌. گاه نیز اینقدر درآمد داری که برای خرجش درمانده می شوی و باز هم لذتی نمی بری. این بیگانه باشد یا نباشد معیار بود و نبودهای زندگی ما شده است و در پناه آن گاه عشق را هم فراموش می کنیم. گاه می آید و مدتی هست و گاه می رود و دیگر هم نمی آید.
گاه هر روز بیشتر و بیشتر می شود و گاه هر روز کمتر و کمتر. چه درد بزرگی است وحشت از فقر وحشت از نبودن این بیگانه؛ بیگانه ای که اکنون صاحبان اندیشه می گویند بودنش خوشبختی نمی آورد اما نبودنش حتما بدبختی به دنبال دارد.
اما من تنها ترسم از معیار شدن این بیگانه میان ما آدمیان است که گاه بخاطر این بیگانه من و شما انصاف را زیر پا می گذاریم، معرفت را خاک می کنیم و فراموش می کنیم این پول بودنش در اندازه رفع نیاز موهبت است و مابقی هر چه بیشتر عیار بیگانه پرستی ماست. این بیگانه همیشه بیگانه می ماند چه باشد چه نباشد خیلی حسرت نبودن و شوق بودنش را به دل راه ندهید.
(نویسنده: #سینا_ایرانپور_انارکی / یکشنبه 25 تیرماه 1396)
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بازدید کد خبر: 1399
برچسب‌ها