توفان گردوخاک در راه اصفهان/ هواشناسی هشدار داد

توفان گردوخاک در راه اصفهان/ هواشناسی هشدار داد

رییس مرکز پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان از اوج گیری فعالیت سامانه ناپایدار و وقوع توفان و گردوخاک تا روز جمعه یکم تیرماه خبرداد.

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به شکل گیری جریانات همرفتی، وقوع ناپایداری‌هایی را به صورت رگبار محلی و رعدوبرق و وزش باد شدید لحظه‌ای در ساعات عصر و اوایل شب به ویژه در مناطق غربی و جنوب غربی استان طی ۲۴ ساعت پیش رو انتظار داریم.

وی ادامه داد: همچنین از امروز سه شنبه تا اوایل هفته آینده به سبب مساعد شدن شیب فشاری در نیمه شرقی استان، شرایط باد و گردوخاک در مناطق شرقی، شمالی، مرکزی و جنوبی استان مورد انتظار است که می‌تواند منجر به کاهش دید و کاهش کیفیت هوا شود.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان به صدور هشدار سطح زرد درخصوص مخاطرات وزش باد شدید، توفان و گردوخاک اشاره و خاطرنشان کرد: از بعد از ظهر فردا چهارشنبه ۳۰ خرداد تا پیش از ظهر جمعه یکم تیرماه در مناطق شمال شرق، شرق، مرکز و جنوب استان احتمال وقوع باد شدید و گردوخاک پیش بینی می‌شود و در نیمه شرق اصفهان احتمال شکل‌گیری توفان وجود دارد.

به گفته امینی، وزش باد شدید و گردوخاک مناطقی از جمله خورو بیابانک، انارک، چوپانان، برخوار، شهرضا، فرودگاه اصفهان، کوهپایه، کبوترآباد، لنجان، کلانشهر اصفهان، اردستان، ورزنه، مبارکه، نجف‌آباد، نائین و مهاباد را در بر خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه احتمال کاهش کیفیت هوا، کم شدن شعاع دید و اختلال در تردد جاده‌ای به ویژه در محورهای شرقی اصفهان بر اثر گردوخاک وجود دارد، اضافه کرد: به هم وطنان به ویژه گروه‌های حساس جامعه (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان کمتر از پنج سال) توصیه می‌شود که از حضور در فضای باز طی آخر هفته خودداری کنند.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به افزایش یک تا ۲ درجه‌ای بیشینه دما، گفت: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۳۸ درجه سلسیوس بالای صفر و کمینه دمای آن فردا به ۲۲ درجه سلسیوس بالای صفر می‌رسد.

همچنین خور و بیابانک با بیشینه دمای ۴۲ درجه سلسیوس بالای صفر و بویین میاندشت با کمینه دمای هشت درجه سلسیوس بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان خواهند بود.

کد خبر 6140916 - ۲۹ خرداد ۱۴۰۳، ۱۵:۵۲