01
یکشنبه, اکتبر

۹۷۵ روستای اصفهان درگیر تنش آبی است

۹۷۵ روستای اصفهان درگیر تنش آبی است سخنگوی آبفای استان اصفهان گفت: امسال ۹۷۵ روستای این استان به دلیل نداشتن دسترسی به منابع آب پایدار و نبود زیرساخت‌های مناسب با تنش آبی رو به رو هستند.

مهرداد خورسندی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیش از یک‌هزار روستا در استان اصفهان (به جز محدوده کاشان) وجود دارد که از این تعداد ۹۴۸ روستا تحت پوشش آبفای اصفهان است.

وی افزود: شماری از روستاها نیز یا جمعیت کمی دارند و یا درخواستی برای تحت پوشش آبرسانی آبفا قرار گرفتن از سوی دهیاری‌های آنها اعلام نشده اما شرکت آبفا به آنها نیز آبرسانی سیار می‌کند.

آبرسانی سیار به ۳۰۵ روستا به طور پیاپی

سخنگوی آبفای استان اصفهان با بیان اینکه در مجموع امسال ۹۷۵ روستای استان چه تحت پوشش و چه غیر تحت پوشش به دلیل کمبود آب، دسترسی نداشتن به منابع آب پایدار و یا فرسودگی و نبود تأسیسات مناسب با تنش آبی رو به رو هستند، خاطرنشان کرد: برای رفع این مشکل و آبرسانی پایدار به بیش از ۴,۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.‌

خورسندی با بیان اینکه دو سال است که به صورت مرتب به ۳۰۵ روستای استان آبرسانی سیار می‌شود که از این تعداد افزون بر یکصد روستا تحت پوشش آبفا نیست، گفت: آبرسانی سیار در ماه‌های گرم سال به ۳۷۰ روستا افزایش می‌یابد.‌

تداوم خشکی چاه‌های فلمن برای دومین سال متوالی

وی با اشاره به اینکه با گرم شدن هوا شماری از چاه‌های متفرقه آب برای رفع مشکل کم آبی وارد مدار بهره‌برداری شده، ابراز داشت: چاه‌های فلمن دو سال متوالی است که آبی ندارند و خشکند.

خورسندی افزود: هم اکنون نزدیک به ۱۴ هزار لیتر در ثانیه (۱۴ مترمکعب) برای ۵۸ شهر و ۳۸۰ روستای تحت پوشش سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ آب تولید و توزیع می‌شود درحالیکه مصرف در برخی ساعات و حتی دقایق گرم روز به طور متوسط به ۱۶ هزار لیتر می‌رسد.

سخنگوی آبفای استان اصفهان ابراز داشت: با توجه به تأمین منابع آبی جایگزین (مانند چاه‌های آب متفرقه)، مدیریت فشار، تله متری، تله کنترل و تعویض والوهای فرسوده و اصلاح شبکه در ماه‌های اخیر مشکلات به حداقل رسیده است.

خورسندی تصریح کرد: با توجه به این اقدامات، بعید می‌دانیم امسال آبرسانی سیار در کلانشهر اصفهان نیاز شود اگرچه به صورت موردی در برخی مناطق به دلیل وقوع حوادث، با تانکر نیز آبرسانی شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در برخی مناطق افت فشار آب به ویژه در طبقات بالا احساس می‌شود، خاطرنشان کرد: طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی طی ۱۰ روز آینده گرمای شدید هوا در اصفهان ادامه دارد و بررسی‌ها نشان می‌دهد روزهایی که دما از ۳۶ درجه سانتیگراد بالاتر می‌رود مصارف آ ب نیز افزایش می‌یابد.

ارسال پیامک به شهروندان پرمصرف و بد مصرف

مدیر روابط عمومی و سخنگوی آبفای استان اصفهان با تاکید بر ضرورت مصرف بهینه آب در روزهای پیش‌رو، ابراز داشت: روز جمعه به شمار زیادی از شهروندان به ویژه گروه‌های پرمصرف و بد مصرف از طریق سامانه ۱۵۲۲ پیامک مبنی مدیریت مصرف و صرفه جویی ارسال شد.

خورسندی اظهار داشت: همه مدیران مناطق خودگردان ۳۸ گانه آبفای استان اصفهان به حالت آماده باش درآمدند و ملزم شدند شخصاً در محل خدمت خود حاضر بوده و وضعیت فشار شبکه و مدیریت توزیع آب و نیز آبرسانی سیار را رصد کرده و به سامانه ۱۲۲ گزارش کنند.

افزایش مصارف آب در مناطق گردشگری روزهای پایان هفته و نیاز به آبرسانی با تانکر

وی با اشاره به اینکه مصارف آب در مناطق گردشگری و روستایی نظیر چادگان و مبارکه در روزهای آخر هفته به دلیل افزایش جمعیت بالا می‌رود، افزود: سعی شده با اعزام تانکرهای سیار آبرسانی مشکل این روستاها برطرف شود.

سخنگوی آبفای استان اصفهان با بیان اینکه از باغ بهادران لنجان تا انارک نائین و جرقویه و اردستان، شهرها و روستاها به طرح آبرسانی اصفهان بزرگ (سامانه آبرسانی موسوم به بابا شیخعلی) وصل است، اضافه کرد: روز گذشته به میرآباد و اکبرآباد مبارکه و نیز چند روستای چادگان و شهرستان شهرضا و اردستان آبرسانی سیار شد.

به گفته خورسندی تنش آبی در شهرضا در دو روز پایان هفته گذشته به دلیل افزایش ناگهانی مصارف بوده که به هوا گرفتن لوله‌ها و در نتیجه قطع آب شده در حالی که مخازن آب شرب این شهرستان مشکلی نداشته است.

(کد خبر 5528238 - ۱۱ تیر ۱۴۰۱،‏ ۸:۵۸)