امروز: سه شنبه 29 خرداد 1397 برابر با 18 جون 2018

مجلس دهم اقتصاددان نیست

  • پنج شنبه, 20 اسفند 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
سرانجام انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز برگزار و برگزیدگان مردم معرفی شدند.
اتاق خبر: سرانجام انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز برگزار و برگزیدگان مردم معرفی شدند. همان‌طور که انتظار می‌رفت عدم تائید صلاحیت بسیاری از چهره‌ها و شخصیت‌ها موجب شد نامزدهایی باسابقه ناچیز و با تخصص‌های نامتناسب به مجلس شورای اسلامی راه یابند. بسیاری از نمایندگان جدید مجلس دهم فارغ‌التحصیل رشته‌های حقوق، علوم سیاسی، مهندسی و پزشکی هستند.
اگرچه مجلس به این تحصیلات هم برای قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری کشور نیاز دارد اما اکنون با توجه به شرایط اقتصادی کشور و چالش‌های موجود ضرورت حضور نمایندگانی با آگاهی نسبت به علم اقتصاد و تجارب اقتصادی و مالی بیشتر احساس می‌شود. البته شاید در این زمینه قصور بیشتر از سوی مسئولان تائید صلاحیت باشد که کمتر متخصص اقتصادی و مدیریتی را برای ورود به مجلس شایسته دانستند و از سوی دیگر اقتصاددان‌ها و اقتصاد خوانده‌های مطرح کشور نیز اقبالی برای نامزدی مجلس دهم از خود نشان ندادند.
اکنون بررسی سوابق تحصیلات نمایندگان مجلس دهم نشان می‌دهد تعداد افراد آگاه و آشنا با مفاهیم اقتصادی از تعداد انگشتان دو دست نیز کمتر است. البته بدون تردید تخصص اقتصادی در افراد فقط با تحصیلات حاصل نمی‌شود و رزومه پژوهشی و فعالیت اجرایی در حوزه اقتصاد و مدیریت مالی نیز در این زمینه بسیار اثرگذار است. در میان نامزدهای راه‌یافته به مجلس چهار نماینده نام‌آشنا و باتجربه و یک چهره جوان اقتصادی مشاهده می‌شود. غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران، محمدرضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان، سید کاظم دلخوش اباتری نماینده مردم صومعه‌سرا و حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان چهار چهره سرشناس و باتجربه مجلس دهم هستند که البته فقط نفر نخست تحصیلات لیسانس تا دکترا را درزمینهٔ اقتصادی گذرانده است. جوان‌ترین نماینده مجلس دهم از تهران نیز سیده فاطمه حسینی دارای تحصیلات و سوابق مرتبط اقتصادی است. در مجموعه 290 نفر نماینده که البته تعدادی از آن‌ها در دور دوم انتخاب خواهند شد فقط هشت نفر دارای تحصیلات اقتصادی و یا رشته‌ها و تجارب مرتبط هستند که کمتر از سه درصد جمعیت نمایندگان مجلس دهم را تشکیل خواهند داد.
...
ضرورت به‌کارگیری نخبگان اقتصادی خارج از مجلس همان‌طور که سوابق و تحصیلات چهره‌های اقتصادی مجلس نشان می‌دهد هیچ‌کدام اقتصاددان برجسته کشور محسوب نمی‌شوند و باید پذیرفت مجلس دهم اقتصاددان نیست. در میان این نه چهره شاخص نیز تنها سوابق و تخصص اقتصادی محمدرضا تاجگردون و محمدرضا پور ابراهیمی قابل‌توجه است و سایر اقتصاد خوانده‌های مجلس سوابق اجرایی ارزشمندی ندارند و به نظر می‌رسد مجلس دهم باید تخصص و دانش اساتید و نخبگان اقتصادی خارج از مجلس را در دوره جدید بیش از گذشته به کار گیرد و حضور مشاوران اقتصادی و توانمند بیشتری در حوزه اقتصاد برای اصلاح قوانین و تصویب طرح و لوایح جدید یک ضرورت انکارناپذیر است. همچنین در بحبوحه چانه‌زنی برای انتخاب رئیس و هیئت‌رئیسه مجلس دهم باید حضور یک چهره اقتصادی در این هیئت‌رئیسه نیز کاملاً جدی تلقی شود و تا جای ممکن از انحراف مجلس به‌سوی موضوعات صرف سیاسی و غفلت از اقتصاد جلوگیری شود. مجلس دهم اقتصاددان نیست اما می‌تواند با درایت و تدبیر اقتصاددان‌های توانمند را برای اصلاح امور کشور به کار بگیرد و نقاط ضعف کنونی خود را پوشش دهد.
(کد خبر: 324615 / تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 10:39 / سینا ایرانپور انارکی)
منتشرشده در سیاسی
بازدید کد خبر: 1041

نظرات  

 
0 # سینا ایرانپور انارکی در تاریخ: جمعه 21 اسفند 1394 ، ساعت 08:12 ب ظ
علاقمندان برای مطالعه کامل این یادداشت به وبلاگ شخصی بنده و یا سایت خبری اتاق نیوز به آدرس http://www.otaghnews.com/news/324615/%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%AF%D9%87%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA
lvh[ui ;kdn
مراجعه کنید. با سپاس
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر