امروز: جمعه 26 مرداد 1397 برابر با 17 آگوست 2018

طرز تهیه رب ریواس

  • یکشنبه, 13 خرداد 1397
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
انارک نیوز - برای درست کردن رب ریواس، ابتدا ریواس ها را خوب تمیزش می کنی. برگ و احیاناً قسمت هایی که سفید رنگ و شیرین کزه هستند رو جدا می کنی و حتی المقدور درسته یا در قطعات درشت در یک قابلمه آب قرارشون می دی به صورتیکه مقداری آب، روی سطح ریواس ها رو بپوشونه، نه اینکه ریواس ها غرق در آب بشن. 
بعد با حرارت کم، آب رو جوش میاری. جوشیدن ریواس در آب باید تحت کنترل باشد نباید اونقدر له شود و نه اونقدر که مزه و شیره ریواس در تفاله های باقیمونده ریواس به جای بمونه.
مرحله صاف کردن لازم است از آبکش و صافی بسیار ریز استفاده کنی تفاله های درشت رو تحت فشار برای خارج شدن آخرین قطره در کیسه پارچه ای یا می تونی از جوراب زنونه استفاده کنی.
خوب محلول به دست اومده رو آروم در یک قابلمه تمیز حرارت میدی (و مرتباً کف روش را بر می داری) تا غلیظ بشه، این قدر که وقتی داخل یک قاشق یا نعلبکبی سردش می کنی مثل دوغ غلیظ باشه توجه کن که اولاً قابلمه ته نگیره، ثانیاً رب تا داغه رقیق به نظر میاد اما وقتی سرد شد فورا سفت می شه.
می تونی مخلفاتی مانند تیرپه و آویشن و .... به دلخواه موقع جوشانیدن در مراحل پایانی اضافه کنی. نوش جان!
(آقای بهرام شجاعیه / 24 اردیبهشت 1394)
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در نارُسّینَه
بازدید کد خبر: 785
برچسب‌ها

نظرات  

 
0 # محمدحسن بلوچ در تاریخ: جمعه 31 ارديبهشت 1395 ، ساعت 09:02 ب ظ
اقای شجاعیه دستت درد نکنه منم سالها انارک بودم و می دیدم که چطوری رب ریواس درست می کردند ولی نزدیک به 30ساله که ازانارک ونخلک به طبس نقل مکان کردیم ولی همیشه به یاد ربهای ریواس انارک و ترپه وماش صحرایی هستم خیلی دلم می خواست یک جوری به دستم می رسید مخصوصا ماش صحرائی که از ریگ نخلک می اوردند.اگر اشتباه نکنم حتما اخوی سعید باید باشید
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر