27
یکشنبه, سپتامبر

خدا را شکر که هست

فرهنگ و جامعه

تخریب سازه‌های عمرانی، حاصل امضاء فروشی مهندسین خاکستری است/ واگذاری پروژه‌های عمرانی به سرمایه داران، نتیجه‌ای جز تحویل پروژه ضعیف و نا ایمن ندارد ندارد
در روز‌هایی که صف خرید گوشت و مرغ منجمد روز به روز فشرده‌تر می‌شود، وزیر جهادکشاورزی معتقد است همین که چیزی برای عرضه هست، ولو با صف و گران، باید خدا را شاکر باشیم! 
به گزارش «تابناک»، این بخشی از پاسخی است که محمود حجتی در پاسخ به مجری برنامه تلویزیونی داد که در خصوص افزایش قیمت گوشت و مرغ و نارضایتی مردم در پی آن بیان، از وی پرسید: دلیل این افزایش قیمت چیست؟ پرسشی که در کلیشه و عادت، معمولا به بیان مشکلات ارزی و تحریم و حتی برشمردن مشکل تولیدکنندگان و گاه وارد کنندگان می‌رسد و بیان جملات نصیحت گونه‌ای به مردم که نگران نباشید و برای خرید صف نکشید و همه چیز رو به روال است و دشمنی دشمنان راه به جایی نخواهد بود و الخ؛ اما این بار کمی متفاوت پاسخ گرفت.
«اول باید خدا رو شکر کنیم که هست؛ باید بپذیریم در شرایط سختی داریم کشور را اداره می‌کنیم.» جمله‌ای که حکایت از آن دارد که وزیر نه تنها با گزاره طرح شده در سؤال و سوگیری آن موافق نیست، که برعکس، تأکید دارد عملکرد خودش و مجموعه اش در مدیریت اوضاع به شدت مثبت است تا جایی که شایسته تقدیر هم هستند. اوضاعی که به زعم حجتی جا دارد مورد شکرگزاری باشد، اما شکرگزاری بابت چه؟ این پرسشی است که مجری برنامه از حجتی می‌پرسد تا شاید وزیر دقیق‌تر مشخص کند که منظورش از شکرگزاری چیست؟ شکرگزاری از خدا بابت داشتن دولتمردانی چون حجتی و همکارانش که وجود گوشت و مرغ در بازار، ولو با صف و گران قیمت، مرهون زحمات ایشان است یا شکرگزاری بابت مسأله‌ای دیگر؟
پرسشی که حجتی در پاسخ به آن می‌گوید: «امروز مواد غذایی به وفور در داخل کشور هست؛ جایی نیست کسی برود، محصولی را بخواهد یا بگوید نیست و یا بگویند تمام شد...» پاسخی که نشان می‌دهد به باور حجتی، وجود موادغذایی در کشور در شرایط فعلی، جای شکر دارد. مواد غذایی‌ که از جمله آنها، گوشت و مرغ است. دو کالایی که کمبودشان به شدت خودنمایی می‌کند و حتی طرح‌هایی ویژه برای مقابله با آن هم در دستور کار دولتمردان قرار گرفته است، اما به رغم این اتفاقات قیمتش در نوسان است و مسیر افزایشی را پی ‌می‌گیرد؛ افزایشی که اگر دلیل آن را از وزیر جهادکشاورزی بپرسید، ترجیح می‌دهد، به جای پاسخ به آن به شکرگزاری خداوند بابت وجود این نعمات در بازار تشویقتان کند!
پاسخی که می‌شود برای هر پرسش مشابهی استفاده اش کرد. مثلا اگر کسی گفت چرا خودرو گران شده، بگویند خدا را شکر کن که هست، یا اگر کسی از فقدان داروی بیماران خاص حرفی زد، او را به بازار سیاه دارویی هدایت و تأکید کنند که وجود این بازار، هرچند قیمت‌ها در آن نجومی است، باز جای شکرگزاری دارد! توصیه‌هایی به شکرگزاری که بی وجود مسئولان هم می‌شود به آن توصیه کرد، به ویژه آن دسته مسئولانی که به مانند حجتی، از یک سو تأکید دارند تأمین ۹۰ تا ۹۴ درصد گوشت مورد نیاز کشور از داخل کشور صورت می‌گیرد و از سوی دیگر وقتی از ایشان می‌پرسند چرا گران شده و می‌شود، بگوید شکر کنید که هست.
به راستی منت چه چیزی بر مردم گذاشته می‌شود؟ تأمین ۶ تا ۱۰ درصد گوشت از خارج کشور که در آن ارتش هم با ناوگان هوایی اش سهم دارد یا رها کردن تولیدکنندگان با مشکلاتشان که توان افزایش تولید را از ایشان گرفته؟ نکند بابت مشکلات بازار و رها کردن آن به حال خود از عملکرد خودتان ابراز رضایت می‌کنید؟!
( کد خبر: ۸۷۳۴۵۲ -  ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۴)