امروز: شنبه 02 تیر 1397 برابر با 23 جون 2018

یادداشت: یارو نیست

  • جمعه, 13 بهمن 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
ادبیات اقتصادی ایران نیز همانند وضعیت اقتصادی آن در حال تغییر است. در دو سال گذشته عبارت جدید «یارو نیست» به ادبیات اقتصادی کشور اضافه شده است. همانطور که آمار چک‌های برگشتی رو به افزایش است کاربرد عبارت یارو نیست هم در کشور رو به افزایش گذاشته است.

در این دو سال پای درد دل کاسبان فراوانی از مغازه‌دار تا کارخانه‌دار با تجربه زیادی نشسته‌ام که هر یک حداقل یک‌بار عبارت «یارو نیست» را به کار برده و از بی‌انصافی‌ها گلایه کرده‌اند. یک تولیدکننده محصولات شیمیایی می‌گفت بالای یک میلیارد تومان جنس داده‌ام و از طرف چک مشتری گرفته‌ام و با اینکه مدت‌ها با طرف به همین روش کار کرده ام اما اکنون نه خودش هست و نه مشتری که چک وی را به من داده است.

یک عمده‌فروش مواد غذایی هم می‌گفت معامله‌ای را از روی اعتماد انجام دادم و صد میلیون جنس برای مشتری فرستاده‌ام و قرار بود شش‌ماهه تسویه کند؛ یکی دو ماه اول مبلغی را به حسابم واریز کرد اما ماه سوم دیگر اثری از آثارش نبود و همچنان هم نتوانستم ردپایی از او بیابم.

این‌ها به کنار در عجبم که چرا چک‌های مغازه‌دار با سابقه سر کوچه برگشت می‌شود! بنده خدا می‌گوید به خیلی‌ها از جهت شناختی که در محله از آن‌ها دارم با چک و بی چک جنس داده‌ام و بیشتر آن‌ها را دیگر ندیده‌ام؛ من مانده‌ام و چند چک زیر یک میلیون تومان که ارزش حقوقی برای شکایت کردن هم ندارد طرف هم دیگر در محله نیست و از هر کس هم سراغشان را می‌گیرم؛ می‌گوید از این محله رفته‌اند.

اما من چک برگشتی در دست ندارم تا به حال هم ناگزیر نشده‌ام عبارت یارو نیست را به کار ببرم اتفاقاً یارو هست اما پولی در کار نیست و هر روز وعده فردای دیگری می‌دهد. احتمالاً باید عبارت «یارو هست نمی خواد بده» هم به ادبیات اقتصادی کشور اضافه کرد.

بگذریم مهم نیست که اقتصاد کشور اصلاح نمی‌شود در عوض ادبیات آن روز به روز غنی‌تر می‌شود. ادبیاتی که واژگان فساد، اختلاس، کلاه‌برداری، سرقت، سوءاستفاده، بی‌انصافی در آن رو به گسترش است و کم کم باید فرهنگنامه‌ای جدید برای این اقتصاد رو به تعالی نوشت. راستی اگر به واژگان به فرهنگ عمومی مردم تبدیل شد دیگر با تابلوهای خوش آب و رنگ شهرداری‌ها که جملات تأمل‌برانگیز بر آن می‌نویسند نمی‌توان این فرهنگ را اصلاح کرد.

شاید بهتر باشد بودجه چند هزار میلیارد تومانی وزارت ارشاد، صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی و بسیاری مؤسسات و نهادهای فرهنگی دیگر که هیچ کارآمدی ندارند را به خود مردم بدهیم چه بسا یاروهای فراری به خانه و زندگی خود برگشتند و بیش از این ادبیات اقتصادیمان متحول نشود. عجیب نگرانم نگران فرهنگی که در حال نهادینه شدن در جامعه است.

(سینا ایرانپور انارکی / دوشنبه 9 بهمن 1396)

منتشرشده در اقتصادی
بازدید کد خبر: 1606
برچسب‌ها

ارسال نظر