من حسود شده ام

انارک نیوز - برنامه «کتاب باز» سروش صحت را که می بینم هم به سروش غبطه می خورم هم میهمانان برنامه اش؛ انگار جایی در این برنامه خودم را حس می کنم. وقتی سروش و مهمانان برنامه اسم از کتاب یا نویسنده ای می برند داغ دلم تازه می شود. 
روزگاری تمام زندگی ام پشت یک میز تحریر به خواندن کتاب و نوشتن سپری می شد و حتما هفته ای یک کتاب تمام می کردم.
تولستوی، داستایوفسکی، گوستاو فلوبر، جبران خلیل جبران، جلال آل احمد، علی شریعتی، هوشنگ مرادی کرمانی و بسیاری نویسندگان نام آشنای دیگر رویاهای مرا ساخته اند و بزرگترین آرزویم تبدیل شدن به کسی همچون این بزرگان بود.
خوب به خاطر دارم دفترچه ای آبی رنگ داشتم که در آن نام هر کتاب معروف و نویسنده صاحب سبکی را که می دیدم ثبت می کردم و خرید این کتاب ها بزرگترین لذت زندگی ام بود.
امروز در انباری منزل پدری بخشی از آن کتاب ها را در کارتنی پاره و پر از خاک پیدا کردم و دلم سوخت که کتاب های به این ارزشمندی چرا باید اینجا باشند؟ کتاب ها را یکی یکی بیرون آوردم و دستمال کشیدم و خاطرات تمام آن روزهای دوست داشتنی زنده شد.
افتخارم این بود که کتاب می خوانم و نویسندگی را بهترین شغل جهان می دانستم اما چرا مسیرم عوض شد؟
وقتی رویایت شکمت را سیر نمی کند، وقتی کتاب نخوانده ها و تحصیل نکرده ها شرایط کاری و مالی بهتر از تو پیدا می کنند، وقتی فوق لیسانس می گیری اما تخصصت کاربردی ندارد، وقتی هر روز یادداشت ها و نوشته هایت در رسانه توسط کم سوادتر از خودت سانسور می شود یک روز یک جا از خودت خسته می شوی و راه دیگر بر می گزینی.
از روزی که کتاب و قلم را کنار گذاشتم شاید وضع مالی ام بهتر شد اما هرگز نفهمیدم باید بگویم شغلم چیست!!! مشاوره مدیریت دادم، ساختمان و ویلا ساختم، گل فروختم با ارز و طلا بازی کردم اما به نظرم از روزی که قلم و کاغذ را زمین گذاشتم دیگر سردرگم هویت خودم شدم. می ترسم از روزی که شکمم سیر باشد و حسابم پر از پول اما ندانم چکاره هستم.
عجیب به نام کسانی که روی کتاب ها یا در برابر عنوان فیلمنامه نویس ها می بینم حسادت می کنم. این روزها خیلی حسود شده ام خیلی، راستی داستان های کوتاهم را کجا بایگانی کرده ام؟
(سینا ایرانپور انارکی - بهمن 98)