امروز: دوشنبه 12 خرداد 1399 برابر با 01 جون 2020

تبعیدی به انارک / آیت الله طاهری در صف اول مبارزه در 5 آذر 57 بود

  • یکشنبه, 25 آذر 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
سهم خواهی سیاسی نداشت/ به موقع از نهادهای انقلابی دفاع می کرد 
دومین نشست تخصصی سیره حبیب انقلاب ، ابعاد مبارزاتی و شخصیتی زندگی مرحوم آیت الله طاهری مورد تحلیل قرار گرفت.
 به گزارش گلستان ما؛ دومین نشست تخصصی سیره حبیب انقلاب پیرامون شناخت ابعاد شخصیتی مرحوم آیت الله طاهری گرگان با حضور فعالین سیاسی اجتماعی و مبارزان  انقلاب در گرگان برگزارشد. 
حجت الاسلام حسنعلی مازندرانی رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ استان گلستان در این نشست به زندگی آیت الله طاهری پیش از انقلاب اظهارکرد: در سال1350-1351 آیت الله طاهری از نجف به ایران آمدند مدرسه امام صادق(ع) فعلی را در آن مصائب سیاسی بازسازی و راه اندازی کرد.
محور مبارزات انقلابی در گرگان بود
وی افزود: در آن زمان مدرسه امام صادق(ع) را طوری ساخت که رژیم آن زمان نتواند تصاحب کند و همان مدرسه و مسجد پاتوق جوانان انقلابی شد و ایشان محور مبارزات آن زمان در گرگان شد.
رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ استان گلستان بروز بودن در حوزه اخبار و مسایل سیاسی و اجتماعی، تحلیل درست از اوضاع را ویژگی بارز ایشان بیان کرد و گفت: هیچگاه توقعی از کسی نداشت، ساده زیست بود و با تاکسی رفت و آمد می کرد و در خانه ای استیجاری در شیرکش گرگان زندگی می کرد.
مازندرانی تصریح کرد: حاج آقا طاهری یکی از موسسان کمیته موقت انقلاب اسلامی در گرگان بود و اشرافیت کامل به مسائل سیاسی اجتماعی فرهنگی آن زمان داشتند. تا آنجا که افراد نفوذی که قصد رفتن نزد امام خمینی (ره) به نجف داشتند ایشان اطلاع می دادند که این افراد نفوذی هستند.
وی با بیان اینکه هیچگاه در مقابل سازمان منافقین تسلیم نشد و نقشه های شان را نقش برآب می کرد گفت: به تمام مسایل حساسیت نشان می داد و پناهگاهی برای دلدادگان نظام بود.
مرحوم آیت الله طاهری در صف اول مبارزه در 5 آذر 57 بود
مازندرانی آرمان خواه بودن ، نترس، خداترس، انقلابی و ولایتمدار بودن را ازخصوصیات دیگر مرحوم آیت الله طاهری بیان کرد و گفت: حاج آقا در 5 آذرماه در صف اول مبارزه با رژیم بود و خود را سپر مردم کرد و با شهربانی و ماموران رژیم گفتگو و مبارزه می کرد.
شاگرد آیت الله طاهری افزود: در سالهای مبارزات خود چندین بار توسط ساواک دستگیر و به یاسوج، انارک و سقز تبعید شد.
نوری: آیت الله طاهری از سهم خواهی های سیاسی دور بود
فتح الله نوری از مبارزان انقلاب و فعالان سیاسی استان گلستان در ادامه گفت: نقش آیت الله طاهری در جریان های سیاسی استان با عظمت، هوشمندی ، دشمن شناس وعالمانه است.
وی افزود: در دهه 50، در اوج فعالیت های سیاسی درکشور به نوعی چپ الحادی در دانشگاه های کشور فعال شد و سمپادهایی را برای خود در کشور سازماندهی کردند و در استان گلستان بویژه شرق مازندران وقت چریک های فدائیان خلق بیشترین تلاش را برای نفوذ در مردم داشتند.بحث نفاق پیچیده و گسترده شد و سازمان مجاهدین خلق نیز به فاز مسلحانه رفت، با این اوضاع همه علمای مطرح آن زمان می گفتند برای مبارزه اگر حضرت آیت الله طاهری بپذیرد ما هم می پذیریم و ایشان بدون فوت وقت و با کمال میل پذیرفتند و می گفتند اگر گلوله سربازان شاه سینه من را هم بشکافد آماده ام و علما دیگر هم حرکت کردند.
وی با بیان اینکه ایشان تنها کسی بود که در مقابل سه جریان آن زمان قرارگرفت، یادآورشد: هوشمندی آیت الله طاهری تا آنجا بود که در زمانی که فتنه و نفاق جامعه را پر کرده بود ایشان جنبش مبارزان مسلمان مجاهد را کپی سازمان مجاهدین خلق بیان کردند. در زمان ریاست جمهوری بنی صدر با وی مخالف بود ، ماهیت بنی صدر را افشا و از شهید بهشتی دفاع کرد.
وی با تاکید بر اینکه ایشان از سهم خواهی های سیاسی به دور بود، افزود: آیت الله طاهری در قبل از انقلاب و در 10 سال حاکمیت بنیانگذار کبیر انقلاب همواره مرید ایشان بود و بعد از ایشان تا پایان حیات خود تابع حضرت آیت الله خامنه ای بعنوان ولی فقیه بود.
وی افزود: همواره با نگاه اعتقادی پای کار انقلاب ایستاده بود به همین دلیل در جایگاه عالم واقعی قرار گرفت و پاک زندگی کرد.درب حجره ایشان برای همگان باز بود. در آخرین حضور خود در مجلس خبرگان بیش از 100 هزار افزایش رای داشت و این  قابل ملاحظه بود.
خارکوهی: به موقع از نهادهای انقلابی  دفاع می کرد
غلامرضا خارکوهی تاریخنگار گلستانی در ادامه، اظهارکرد: آیت الله طاهری شخصی مطلع و اولین نماینده استان در مجلس خبرگان بود که یکی از نمایندگان فعال مجلس نیز به حساب می آمد. او برای گنجاندن اصل ولایت فقیه در قانون اساسی تلاش های فراوانی کرد.
وی افزود: کمتر مجتهدی در استان وجود دارد که حکم اجتهاد از چندین مراجع بزرگ نجف و قم دارد.
مورخ گلستانی با بیان اینکه ایشان به موقع از نهادهای انقلابی دفاع می کرد،ادامه داد: ایشان جز نفرات اولی بودند که با صدور اطلاعیه ای کنفرانس برلین را محکوم کرد.
خارکوهی حضور ایشان را در جبهه و پشت جبهه را  ناشی از شجاعت و آماده به رزم بودن در هر شرایطی بیان کرد و گفت: با اینکه فرزند ایشان به شهادت رسیدند و مفقودالاثر بودند هرگز نگذاشت برای فرزندشان مجلسی برگزار شود.
نویسنده 30 جلد کتاب با موضوع انقلاب اسلامی استان گلستان، همچنین گفت: در سال های 50 تا 54 مردم از نظر مبارزه با رژیم یتیم بودند و برنامه منسجمی نداشتند اما عزیمت ایشان به گرگان مبارزات را هدفمند و منسجم و یکپارچه کرد.
این فعال فرهنگی سیاسی، با بیان اینکه برخی افراد در دهه 50 جلوی ایشان زانو می زدند، گفت: امروز برخی از آنها معاند نظام شدند و برای خدشه وجه ایشان بعضی مسائل خلاف واقعیت را بیان می کردند در حالی که ایشان به گواهی اسناد ساواک به طرفداری از امام خمینی(ره) مشهور بودند.
خارکوهی ادامه داد: اوج کینه منافقین از ایشان باعث شد در 18 شهریور سال 58 ترور شوند و خواست خدا بود که زنده بمانند و جانباز انقلاب شوند.
تاریخ نگار گلستانی با بیان اینکه تمام تلاش ایشان در زندگی برای انقلاب بود، متذکر شد: باز هم باید از سیره ایشان برای نسل جوان بازگو شود تا بدانند برای انقلاب چه کسانی مبارز واقعی بودند و انقلاب چطور به ثمر رسید.
(25 آذر 1397 ساعت:09:45 - شناسه خبر: 59558)

photo ۲۰۱۸ ۱۲ ۱۶ ۰۹ ۴۱ ۳۷

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بازدید کد خبر: 1975
برچسب‌ها

ارسال نظر